EkonomiManşetHayvancılık’ta ithalat kaygısı! BURDUR’DA YERLİ ET KAMPANYASI

2 sene ago

Son günlerin en güncel tartışma konularından biri olan “et fiyatları, ucuz et, hayvancılıkta ithalat kaygıları”, Burdur’un ekonomi gündeminde de öne çıkıyor…

Et ve Süt Kurumu’nun başlattığı ‘Ucuz Et Seferberliği’ kapsamında büyük zincir marketlerde satışa sunulan 29 TL’lik kıyma, 31 TL’lik kuşbaşı uygulaması ile ithal et’in yaygınlaşmasının yerli üreticiye zarar vereceği, darbe vuracağı endişesi hakim… Özellikle ithalat eleştirisinin öne çıktığı yorumlarda, hayvancılık’taki temel sorunların, ithalatla çözülmeyeceği, ancak üretmekle, üretimi teşvik etmekle, artırmakla halledilebileceği dile getiriliyor.

Kasaplar Federasyonundan kampanya

Yerli üretime sahip çıkmak adına çıkış yapan kuruluşlardan biri de Türkiye Kasaplar Federasyonu oldu. Ucuz et satışı yapabilmek için Sırbistan’dan et ithal edilmesine karşı çıkan Kasaplar Federasyonu, “1 kg Sırbıstan eti yerine 750 gr yerli et al. Hem kasabına hem de çiftçine sahip çık” ana fikri ve sloganıyla kampanya başlattı.

Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan’dan açıklama

Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan da Kasaplar Federasyonu’nun yerli üreticiyi destekleme amacı taşıyan kampanyasına destek olduklarını açıkladı. “Burdur’daki kasap esnafının yanındayız” diyen Kalkan, “esnafımız mağdur olmamalı. İthalat çözüm değil, İthal et uygulaması yaygınlaşırsa yerli üreticimiz, esnafımız mağdur olur. Bu nedenle yerli et bizim için önemli” şeklinde konuştu.

1 Kg Sırbıstan Eti Yerine 750 Gr Yerli Et Al Hem Kasabına Hem de Çiftçine Sahip Çık

Et ve Süt Kurumu’nun başlattığı ‘Ucuz Et Seferberliği’ kapsamında Kıymayı 29,00 TL/Kg (KDV dahil) ve kuşbaşıyı ise 31,00 TL/Kg (KDV dahil) fiyatlarla Türkiye’nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışı başladı. Buna göre marketler, ürünleri 0,5 kilogramlık ambalajlarda satacak.

Sözleşme imzalandığı tarihten itibaren reyonlarında başka kıyma ve kuşbaşı ürün bulunduramayacaklar. Marketler ‘ucuz’ eti KDV dâhil kıymayı kilogramı 29 liradan, kuşbaşını kilogramı 31 liradan satışa çıkarken, Kasaplar Federasyonu da vatandaşı uyaran kampanya afişlerini şehirdeki kasaplara dağıttı.  Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, “Esnafımızın yanındayız. Esnafımız mağdur olmamalı. Ucuz et hizmeti güzel bir imkan, fakat Esnaf Odası olarak da esnafımızın hak ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yerli et’e daha fazla önem veriyoruz. Bir esnafın zarar görüp yok olması ise, bizim için çok büyük kayıp olur” diye konuştu.                                                                                                                                   Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive