EkonomiManşetHayvancılık’ta ‘Hollanda örneği’ (MAKÜ yönetiminden Hollanda’ya çalışma ziyareti)

2 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, misyon edindiği, ihtisaslaşmaya çalıştığı hayvancılık sektöründe yerel gelişmeler ile ülke hayvancılığının yanı sıra küresel ölçekte sektördeki gelişmeleri, yenilikleri yakından takip ediyor. İlimizdeki hayvancılık projelerinin başarıya ulaşmasında yurt dışındaki iyi, güzel örneklere de önem veren MAKÜ yönetimi çalışma ziyaretleri gerçekleştiriyor.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz başkanlığındaki MAKÜ yönetimi geçen hafta Hollanda’ya gitti. Hayvancılığın geliştiği ülkelerin başında gelen Hollanda’nın neler yaptığı yerinde görüldü.

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” ile “Burdur İli Sektörel Rekabet Gücünün Artırılması: Tarım ve Hayvancılıkta Farklılaşarak Bütünleşik Kalkınma” adlı proje kapsamında çalışmalarını sürdüren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yapılan proje çalışmalarının daha verimli olması amacıyla çeşitli ziyaretler düzenleniyor.

Bu kapsamda 13-14 Kasım 2018 tarihleri arasında Rektör Prof. Dr. Adem Kokmaz başkanlığında Hollanda ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, Hayvan Hastanesi Klinik Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. M. Çağrı Karakurum, Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İlhan Gün de yer aldı.

Ziyaretin ilk gününde KI Samen Sperma Üretim Merkezi ve Süt Çiftliği ile Hollanda Utrecht Üniversitesi Veteriner Fakültesi ziyaret edildi. İkinci günde ise Hollanda Süt Eğitim Merkezi ve Hollanda Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ziyaretlerde bulunuldu. İki gün süren ziyaretler kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nce hayvancılık projesi kapsamında yürütülen projeler hakkında Hollanda’daki ilgili kurum ve kuruluş yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunuldu ve sürdürülen çalışmalarla ilgili önümüzdeki süreçlerde çeşitli iş birliklerinin oluşturulması adına ön görüşmeler yapıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive