EkonomiGündemManşetHayvancılık kenti Burdur’a yakışan organizasyon

5 sene ago

Hayvancılık ve Süt Teknolojileri sektörüne damgasını vuracak olan ‘‘Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’’ 21-24 Mayıs 2015 tarihlerinde hayvancılık sektörünün en önemli merkezi, ‘‘Teke Yöresinin İncisi’’ Burdur’da 21 Mayıs’ta kapılarını açıyor.

Bölgede süt üretiminin birincisi, süt teknolojileriyle ilgili modern işletmelerin ilk hayata geçirildiği Teke Yöresinin İncisi Burdur’da,  son yıllarda Türkiye’nin hayvancılıkta yapmış olduğu atılım ve gelişmeleri  Türkiye ile tanıştırmak için hazırlanan fuarda sektörün önde gelen firmalarını ve üreticiyi bir araya getirecek. Burdur Valiliği, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği destekleriyle gerçekleştirilecek olan Fuar, renkli görüntülere sahne olacak.

BURDUR’DA DEV

SEKTÖREL BULUŞMA!

“Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı” sektörün önemli aktörlerini buluşturacak olan fuar Uzay Çatı altında başlıyor. Türk hayvancılık sektörünün gelişimi adına ihtisas fuarı niteliğinde planlanan fuarın, gelecek yıllarda daha da büyüyerek devam ettirilmesi planlanıyor.

EN YENİ TEKNOLOJİLER BU FUARDA

Son yıllarda Türkiye’nin hayvancılıkta yapmış olduğu gelişmeleri dünyaya tanıtmak ve dünyadaki gelişmeleri Türkiye ile tanıştırmak için hazırlanan “Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’’ küresel kuraklığın ve hayvan hastalıklarının getirdiği problemler, artan enerji girdileri, artan yem fiyatları, kalifiye işçi sıkıntısı, hayvansal ürünlerin çok düşük fiyatlara alıcı bulması, yetersiz ve verimi düşük damızlık hayvan sayısı gibi Türk hayvancılık sektörünün gelişimini engelleyen sorunlara teknolojik çözüm alternatifleri sunulacak.

21 MAYIS DÜNYA SÜT

GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Teke Yöresi Canlı Hayvan Fuarına Dünya Süt Günü etkinliğine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker’in de katılması bekleniyor. Müze Park kavşağından başlayıp fuar alanına kadar ‘Süt Korteji Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek olup fuarımız bir görsel şölene dönüştürülecek.

PİSTTE BU KEZ ARABALAR DEĞİL SIĞIRLAR BUZAĞILAR

KUZULAR YARIŞACAK

Fuar Organizasyonu, düzenlenecek ödüllü yarışmalar, ziyaretçilere yönelik renkli etkinliklerle üreticiler ve sektör temsilcilerinin yanı sıra 7’den 70’e tüm Burdurlulara keyifli bir hafta sonu yaşatmayı hedefliyor.

Burdur’un Geleneksel 11. Damızlık İnek Yarışması yapılacak. Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin önderliğinde 4 Laktasyonda yapılacak. Şampiyonlar Şampiyonunun seçileceği yarışmada, dereceye giren hayvan sahiplerine özel ödüller dağıtılacak.

Türk Hayvancılık Sektörünün gelişimini engelleyen sorunlara teknolojik çözüm alternatifleri sunulması hedeflenen fuarda, hayvan üreticileri arasında “Damızlık Honamlı Keçisi”, “Damızlık Kıl Keçisi”, “Damızlık Koç”, “Damızlık Teke” kategorilerinde yarışmalar düzenlenecek.

Sektör dışı ziyaretçilerin bilgilendirilmesi adına ırk özelliklerinin de anlatılacağı etkinlikte, sahipleri tarafından geldikleri yörelere özgü şekilde süslenecek kuzular ise yarışmalar arasında en ilgi çeken bölümü oluşturacak. ‘‘Şampiyon Kuzular’’ yarışmasında dereceye giren yetiştiriciler sürpriz hediyeler ile ödüllendirilecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive