EkonomiManşetÜniversite-MAKÜHAYVANCILIĞA ODAKLANAN MAKÜ, Burdur’daki Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda farkını ortaya koydu

3 sene ago

2006 yılında Burdur’da kurulan, 11 yıllık süreçte Burdur’da öne çıkan değerlerle bütünleşmeyi, Burdur’un sahip olduğu potansiyele, akademik katkı sağlamayı hedefleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Burdur ekonomisinin olmazsa olmazlarından tarım ve hayvancık sektörüne büyük önem veriyor.

Hayvancılık faaliyetlerini Üniversite’nin odağı olarak belirleyen MAKÜ yönetimi, Kalkınma Bakanlığı’nın teşvik projesinde de hayvancılık alanında desteklenecek Üniversite olmayı başarmıştı… 27 Nisan 2017 tarihinde  Burdur’da başlayan Teke Yöresi 3.Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, MAKÜ’nün hayvancılık hedeflerini ortaya koyması, sektörün paydaşları ile bir araya gelmesi bakımından bir fırsat oldu. Nitekim; MAKÜ yönetimi de Fuar alanında en güzel stantlardan birini oluşturarak, hayvancılığa ne kadar önem verdiklerini bir kez daha ortaya koymuş oldu…

Fuarın ikinci gününde  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur’da Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda gazetecilerle buluştu. Rektör Korkmaz basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversiteden biri olarak seçilmesi ile “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları kapsamında hayvancılık alanında çalışmaların ne aşamaya geldiğini anlattı.

“Üreticiyle tüketicinin, işletmelerle ara mal tüketicilerinin buluştuğu, inovasyonun, yeni donanımların tanıtıldığı Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda yerimizi aldık. Bugün de firma, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla birlikteyiz. Farklı düzlemlerde bir araya gelmenin artılarını biliyor ve yaşıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Rektör Korkmaz, teşvik projesi hakkında da şunları söyledi: “Çalışmamız şu anda Kalkınma Bakanlığında onay aşamasında ve Mayıs ayında süreç tamamlanacak ve o zaman da yerel yönetim ve Burdur protokollerinin de yer aldığı Sektör Meclisimizde bilgileri paylaşmak için sahaya çıkacağız. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak bir hayalimiz var. Biz akreditasyon veren bir kurum olmak istiyoruz. Yani şunu söylemek istiyorum, sektör ile birlikte büyüyen ve gelişen bir üniversite olma iddiası ile elde ettiğimiz ürünlere belge, sertifika vermek. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden alınan belge başlı başına bir yetkinlik demek olacak. Üniversite önce sektörle çalışmalar yapıp sonra kendi ürünlerini akreditasyon noktasına geldiğinde Burdur daha güçlü olacaktır. Biz Üniversite olarak çalışmamızı yaptık, sivil toplum kuruluşları ve devletimiz destek veriyor. Hep birlikte bu işin altından kalkacağız.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive