Genel‘Hayvan sevgisi’ öğrencilere anlatıldı

5 sene ago

‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ kapsamında  Burdur’da bir etkinlik düzenlendi. Burdur Hayvan Dostları Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ve Burdur Belediyesi işbirliği ile Belediyeye ait Hayvan Barınağı’nda düzenlenen etkinliğe, Gazi Ortaokulu öğrencileri de katıldı.

Etkinlikte öğrencilere mama kabı, kuş isimlerinin bulunduğu kartlar, Türk bayrağı, defter ve sokak hayvanlarının korunmasına yönelik sloganların yer aldığı afişler dağıtıldı.

Etkinlikte konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, “Bakanlığımız olarak sokak hayvanlarının küpelenmesi, kısırlaştırılması ve çip takılması hususlarına önem vermekteyiz. Bu kapsamda, 2015 yılı içerisinde 500 adet mikro çip ve 500 adet kulak küpesi   Belediye’ye teslim edilmiştir. Bakanlığımız tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılması için Belediye ile yapılan protokol sonrasında ödenek tahsis edilmektedir. Bu ödenek geçtiğimiz yıllarda Burdur Gölhisar ve Bucak Belediyelerine hayvanların kısırlaştırılması kapsamında maddi destek sağlanmıştır.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, sokak hayvanları ile ilgili maddi destekleri hakkında da bilgi veren Yılmaztürk; “2015 yılı ödeneğinde Bakanlığımız olarak, sokak hayvanları ile ilgili olumlu yönden bilinç kazandırma düşüncesiyle, dağıtmak için mama ve su kabı alınmak için Bölge Müdürlüğümüze 5 bin TL’lik ödenek tahsis edilmiş olup ve şu anda ihalesi yapılmaktadır.

10 bin adet mama ve su kabı alınarak Burdur, Antalya ve Isparta illerine dağıtımı yapılacaktır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Belediyeler tarafından yaptırılan Hayvan Barınaklarına maddi destek sağlanmaktadır. Bu işler için proje hazırlayıp Bakanlığa sundukları takdirde, imkanlar dahilinde geçici Hayvan Barınağı yapılmasıyla ilgili gerekli desteğin sağlanmaktadır.” diye konuştu.

ARTAN ŞİDDET OLAYLARINDAN SOKAK HAYVANLARI DA NASİBİNİ ALIYOR

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise; “İnsanoğlu, varolduğu ilk günden beri, dünyadaki bütün varlıklarla yaşamak zorunda olduğunun aslında farkında ama bazen bunu son 50 yıl içerisinde gözardı etmekte. Dünya yüzünde artan şiddet eğilimlerinden maalesef sokak hayvanları da nasibini almakta. Bunun için yerel yönetimlere görevler düşüyor. Bizden önceki dönemde başlatılmış bir projenin devamını biz elimizden geldiğince, bu projeyi hem sürdürmek hem rehabilite etmek hem de daha iyi nasıl yapılabilir, bunların düşüncesiyle geliştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ SOKAK HAYVANLARININ TAKİBİ GEREKİYOR

Vatandaşların sokak hayvanlarının sürekli başıboş olması ile ilgili talepleri olduğunu aktaran Başkan Ercengiz, “sokak hayvanlarının herhangi bir şekilde çocuklarına, kendilerine ya da bir vatandaşımıza zarar verebilmesi ile ilgili talepleri oluyor. Biz bu hayvanları mümkün olduğu kadar koruma altına alıyoruz ama bazen de bu hayvanların kendi doğal ortamında yaşayabilmeleri için, onları içinde bir takım doğal ortamların yaratılması gerekiyor. Ancak bu hayvanların beslenmesi, aşılanması hatta kısırlaştırılması, takibi, zaman zaman şiddete kalması neticesinde yaralanıp tedavi edilmesinde takibi gerekiyor. Bazen bu konuda haber alamama dolayısıyla yetersizliğimiz olunabiliyor. Biz Burdur Belediyesi’nin iki veteriner teknisyeni ve yardımcı elemanlarıyla bize haber ulaştırıldığı ölçüde, mutlaka yeri ve zamanında müdahale edilerek biz sokak hayvanlarının bir şekilde zarar görmemesine gayret gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Ercengiz, 2015 yılı içerisinde 125 kedi ve köpeğin Hayvan Barınağı’na ulaştırıldığını, 80 sokak hayvanının kısırlaştırıldığını, 65 tanesinin de vatandaşlara verilerek, sahiplendirildiğini de açıkladı.

‘ÇOCUKLAR HEVESLENDİ DİYE BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI ALMAYIN’

Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan’da barak cinsi bir köpeğin Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı’na nasıl getirildiğini anlattı. Bir hayvansever tarafından, ormanda hamile ve yaralı halde bulunan köpeği tedavi ettirdiklerini söyleyen Aysel Turan, “Bu köpek muhtemelen yaşı gelmeden çiftleştirilmiş. Bunun yavrularını avcılar alıyor. Bu nedenle özellikle çiftleştirildiği belli. Sonra bir hayvanseverin eline geçmiş. İlk geldiğinde çok üzgündü. Depresyona girdi. Burada arkadaşların bakımı, veteriner hekimlerimizin bakımı ile bu hale geldi.

Hayvanlar bizden daha hassas. Hayvanlar üzüldüğü zaman hayata küsüyor. İnsanlar cins köpekleri alıyor. Bakıyor, daha sonra çocuğunun hevesi geçiyor, buraya atıyor. Ama hayvan yaşamına devam ediyor. Bir hayvan burada yemiyor, içmiyordu. Burada tepine tepine can verdi. Hayata döndüremedik.” dedi.

‘İNSANLAR KOCA KOCA VİLLALARDA OTURUYORLAR AMA BİR HAYVANA YER VEREMİYORLAR’

‘İnsanlar, çocuk heveslendi, sevdi diye bakamayacakları hayvanı almasınlar.’ diyen Aysel Turan, “Bunlar hediye edilecek cansız oyuncak değil. Biz devam ettirebiliyoruz bir şekilde ama onlar edemiyorlar. Onların hayatı biziz. İnsanlar koca koca villalarda oturuyorlar ama şu kadar köpeğe yer veremiyorlar. Evler büyüdü ama insanların gönlü daraldı” vurgusu yaptı.

Açıklamaların ardından, barınakta bulunan kedi ve köpeklere mama verildi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive