EkonomiGündemManşetHayvan Pazarı’nda denetim var

5 sene ago

Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Kurban Bayramı öncesi Canlı Hayvan Pazarı’nda gerekli kontrollerin yapıldığını söyledi. Şu ana kadar Burdur’da herhangi bir hastalıklı hayvan girişi sorunu yaşanmadığını söyleyen Erkal, “Şu anda Burdur’da her şey normal. Önceden Büğdüz ve Başmakçı köyünde çıkan iki tane çiçek mihrakımız vardı. Bu hafta itibariyle onları da söndüreceğiz. Pazarı etkileyecek, hayvan hareketini ve satışını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu. İnşallah Kurban Bayramı dönemini sıkıntısız, sorunsuz geçireceğimizi umuyoruz.” dedi.

Burdur Canlı Hayvan Pazarı, Kurban Bayramı öncesi, her Pazar açık oluyor. Pazar’da, giriş çıkış kontrollerinin yanı sıra, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri de gerekli denetimleri yapıyor. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, Pazarın açık olduğu günlerde 05.30’dan, Pazar kapanıncaya kadar görevlerini devam ettiriyor.

Canlı Hayvan Pazarı’nda gazetemize açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, 9 Ağustos Pazar günü de, 7 personelin 05.30’dan, 11.30’a kadar görev yaptıklarını açıkladı.

Canlı Hayvan Pazarı’nda, hayvan satışlarının genelde saat 10.00’da bittiğini söyleyen Erkal; “sadece oradaki arkadaşlarımız hayvanların denetimi yapmıyor. Aynı zamanda hayvanların sevkini yapıp, satışı yapılan, il dışına gidecek olan hayvanlarla ilgili veteriner sevk belgesini veriyorlar. İl içerisinde satışı yapılan hayvanlarla ilgili veteriner sevk belgesi düzenlenme zorunluluğu yok. İl içerisindeki hareketler, hayvan nakil belgeleri ile devam ediyor. Dün ilimizden il dışına araçla 35 sevk yapılmış. Bu sayıda yoğunluğa göre, 25 ila 50-60 arasında değişiyor.” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra, Belediye’nin veteriner hekimlerinin de denetim yaptığını hatırlatan Erkal, “Pazarın açık olduğu dönemde, en az 5, yoğunluğa göre daha fazla personelimiz denetim yapmakta. Giriş çıkışlarda salgın hastalık yönünden riski yapılıyor. Bazı hayvanlar zayıf hayvanlar oluyor ama bu hayvanlar hastalık taşımıyor. Dolayısıyla satışında sakınca yok. Görüntüye bakıp da bu hayvan hastadır gibi bir değerlendirme çok zor olmaz. 9 Ağustos Pazar günü yapılan denetimlerde, salgın hastalık taşıyan herhangi bir hayvan olmadığını biliyorum.” bilgisini verdi.

Şu anda Burdur’da hastalık açısından riskli bir durum olmadığını altını çizen Erkal, Büğdüz ve Başmakçı köyünde çıkan çiçek hastalıklarının da bu hafta içerisinde söndürüleceğini belirterek, pazarı etkileyecek olumsuz bir durum olmadığına dikkat çekti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive