GündemManşetHayvan Pazarı canlandı

5 sene ago

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte Burdur Hayvan Pazarı da canlandı.

Kurban Bayramına bir gün kala Belediye Canlı Hayvan Pazarında tüm kurbanlıklar yerini aldı. Burdur’un köylerinden ve çevre illerden gelen kurbanlıklar pazarı doldururken Burdur Veteriner Hekimler Birliği tarafından hayvanlara ultrason hizmeti veriyor. Kurbanlıklarda Gebe olup olmadığını hemen orada kontrolden geçiyor. Büyükbaş hayvanlarına az talep olduğu öğrenilirken, Küçükbaş hayvanlarına yönelen vatandaşlar küçükbaş kurbanlıkları tercih ediliyor. Büyükbaş hayvan 5 bin ile 6 bin liraya satılırken küçükbaş hayvanlarda 450 ile 700 lira arasında satılıyor. Küçükbaş hayvan satıcılarından biri olan Beşkavak Köyü’nde 25 yıldır hayvancılık yapan Tahsin Pişkin ise; “Piyasaların belirsizliği Hayvan Pazarını da vurdu. Beşkavak köyünde güzün 25 hayvanı 400’den aldım. Bu zamana kadar baktım fakat para etmiyor. Hayvanları satıp borcumu ödeyecektim. Küçükbaş hayvanlarının çok olması fiyatları iyice düşürüyor. Yetiştirici borç üstüne borç yaparak iyice kötü durumda” diye konuştu.

‘BIÇAKLAR’ Kurban Bayramı’na hazır

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Ateşli Sanatkarlar Çarşısındaki sıcak demirci esnafı hazırlıklarını tamamladı. Birbirinden faklı çeşitteki bıçaklarını tezgahlarında sergileyen esnafın ortak kaygısı ise; kurban fiyatlarının pahalı olmasından dolayı satışlarda düşme yaşanması. Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde, tüm esnaflar hummalı şekilde bayram hazırlıklarını sürdürüyor. Bayram öncesinde vatandaşların en çok uğradığı yerlerin başında gelen bıçakçı esnafları da birbirinden farklı bıçak türleri ile müşterilerine ‘biz hazırız’ mesajı veriyor.

Usta ellerle örsler üzerinde dövülerek şekil bulan çelik ve demirlerden oluşan bıçaklar, bayramda kurbanlıklara en az acıyı verecek şekilde bileniyor. Bu yıl kurban fiyatlarının oldukça pahalı olması ise en az vatandaşlar kadar bıçakçı esnafını da kaygılandırıyor. “Vatandaş kurbanını alacak, sonra bıçağı düşünecek” diyen esnaflar, fiyatların düşmesini her eve kurbanlıkların girmesini istiyor.Burdur merkez Ateşli Sanatlar Çarşısı’nda uzun yıllardır demirci ustası olan Sarı Naci olarak bilinen Naci Eroğlu, “çocukluğumdan beri demircilik yapıyorum. Mesleğimi devam ettirmek için oğlum Ali Eroğlu ile kesici aletler imal ediyoruz. En yoğun olduğumuz dönem Kurban Bayramı’ndan önceki günler. Bu dönemlerde kurban kesecek vatandaşlar evdeki eski bıçaklarını bize getirerek biletiyorlar” şeklinde konuştu.Baba mesleğini devam ettiren Ali Eroğlu, “Vatandaşlar artık yeni bıçak almıyor. Herkes evindeki eski körelmiş bıçakları getirip biletiyor ve yeniden kullanıyor. Vatandaşlarımız kurban ve et kesiminde dikkatli olsunlar” dedi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive