ManşetSağlıkHayvan hareketleri kontrol altına alınmalı

4 sene ago

Burdur’da hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlardan biri olan şap hastalığı konusunu ele alan Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, şap hastalığı ile mücadele konusunda, ilimizdeki hayvancılık sektörünün sembol isimlerinden biri olan Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner (20. dönem Burdur Milletvekili) ile görüştü. Üstüner’den şap hastalığına karşı alınacak önlemler hakkında bilgi alan Eryılmaz, Burdur’daki Serbest Veteriner Hekimlerden Ayhan Kara ile de görüşerek şap hastalığına karşı yapılması gerekenler hakkında bilgi aldı.

Burdur’da zaman zaman gündeme gelen Hayvan Pazarlarının kapatılmasına neden olan, her Kurban Bayramı öncesinde ilimizde hayvancılık sektörünün kabusu olan şap hastalığı hakkında, öncelikli önlem; hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması gerekliliği…

Şap sadace Burdur’un değil Türkiye’nini sorunu, o yüzden sorunu Burdur ölçeğinde değil Türkiye ölçeğinde ele almalıyız

Veteriner Hekimler Odası Başkanı ve Mutlu Ecza Deposu sahibi Veteriner Hekim Kazım Üstüner; “Şap hastalığı sadece Burdur’un değil Türkiye’nin sorunu. Bunca emeğe gayrete rağmen hâlâ çözüm üretilememiş olması şap hastalığı ile mücadele yöntemlerini yeniden gözden geçirmeyi gerektiriyor. Bu boyutu ile biz bunu salt Burdur ölçeğinde değil Türkiye ölçeğinde ele almak gerekir. Elbette Tarım İl Müdürlüğü orada çalışan meslektaşlarımız ellerinden geleni yapıyorlar, ancak Tarım Bakanlığı olarak şap hastalığı ile mücadele yöntemlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bugün Doğu’daki, Güneydoğu’daki hayvan hareketleri hatta insan hareketleri bile yeterince kontrol altında değil. Bir diğer olay da malumdur Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde devletin hakim olma durumunda büyük zafiyetler var. Dolayısı ile o bölge hayvancılığında koruyucu aşı çalışması yapılamıyor. Yapılmış olsa bile her yıl değişik suçlar hayvanlarımızı hastalandırdığı için aşı çözüm olmuyor. Burada Tarım Bakanlığının bir politika üretmesi gerekir. Şap hastalığını tazminatlı hastalık kapsamına alıp çıktığı odaktaki hayvanların itlafını sağlayıp yayılmasını engellemek en doğru yöntem olacağı ve ülke ekonomisi ve hayvancılığı için daha hayırlısı olacağı düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

Güneydoğu sınırında hayvan hareketleri kontrol edilemiyor

Üstüner, “Şap Enstitümüz aşı üretiyor, ancak hayvan hareketleri Güneydoğu sınırı Suriye, Irak, İran sınırında kontrol olmadığı için son iki yıldır hakim olan şap yapay suç dediğimiz Güney Afrika kökenli bir suç. Eğer; bizim ürettiğimiz aşılarda yapay suçuna karşı bir koruma yoksa yaptığımız tüm aşılama gayreti boşuna gidiyor. Burada Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ile de görüş alışverişlerimiz oluyor sağlıklı bir diyoloğumuz var. Burada yapılacak tek şey il dışından özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen kurbanlık maliyetindeki hayvanların giriş ve çıkışında 21 gün hayvan sağlık zabıtası kanununa gereğince karantina süresi uygulatıp hasta olmadığı kanaatine vardıktan sonra pazara sunulmasını sağlamak. Yapılabilecek en basit önlem bu olabilir diye düşünüyorum.”

Akademi’den yararlanılabilir

Bir Fakültemiz var. Bu konuyu masaya yatırmak için bir panel düzenlenebilir. Biz konuda gerekli desteği vermeye hazırız. Serbest veteriner hekimlerden Burdur’da yararlanılmıyor. Devlet eliyle aşı yapacağım derken haftalar ayları bulan bir çalışmayı 10 günde bitirme şansımız varken çok uzun süren çalışmalar yapılıyor. Diğer illerde serbest veteriner hekimlerden yararlanılırken Burdur’da böyle bir durum yok. Faturayı da ülke hayvancılığı üreticilerimiz ödüyor” dedi.

Şap aşısını özel veteriner hekimler de yapabilmeli

Serbest Veteriner Hekim Ayhan Kara da gazetemize yaptığı açıklamada; “Burdur’da şap hastalığını önlemek istiyorsak öncelikle hayvan hareketini kontrol etmemiz gerekiyor. İkinci olarak bizim 2005 yılında yaptığımız gibi şap aşısının özel veteriner hekimler tarafından yapılması gerekiyor. Çoğu il4de bu özelleşmişken Burdur hâlâ özelleştirmemekte ısrar ediyor. Bu da bu sonuçları ortaya çıkarıyor. Şap hastalığının gelmesinde hayvan tacirlerinin küpeleme ve tohumlama ekiplerinin etkisi çok fazla. DSYB’nin şap hastalığı ile ilgili hiçbir girişimi veya tedbiri yok. Onlarda tur sistemi var. Tur sistemi de hastalığı yaymada çok büyük etken ve yanlış bir sistem.Tur sistemi kalkmadıkça şap hastalığının önüne geçemeyiz. Tur sistemini de yetiştirici birlikleri yapıyor. Tur sisteminde suni tohumlama yapılıyor. Hayvan hastalıklı ya da hastalıksız diye seçilmiyor. Özellikle küçükbaş hayvanlarda şap hastalığı yoğun bir şekilde.Burdur’a şap hastalığı getiren genelde tecirler bunlara karşı karantina pazarı yapılarak en az bir ay boyunca hayvanların burada kalması lazım. Ayrıca Hayvancılık Bakanlığı ayrı bir birim olarak kurulmalı. Hayvancılık politikası değişmeli” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive