EğitimGündemManşetHayatın devamı ve güzelliği için; ÖNCE YAYA

8 ay ago

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2019 yılı içerisinde başlattığı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” projesi ve 2019 yılının Yaya Güvenliği yılı ilan edilmesi ile birlikte ilimizde farkındalık etkinlikleri düzenlenmeye devam ediyor.

Gazi İlkokulu ve Şehit Akif Altay Ortaokulu tarafından  ‘Yaya Güvenliği’nin Nöbetçisiyiz’ sloganı ile  2 Ekim 2019 Çarşamba günü ‘Yaya Geçidi Nöbeti Farkındalık‘ etkinliği düzenlendi.

Gazi İlkokulu önünde düzenlenen etkinliğe; Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Jandarma Komutanı Jandarma Alb. Orhan Kılınç,  İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve engelli vatandaşlar katıldı. Gazi İlkokulu ve Şehit Akif Altay Ortaokulu öğrencileri yaya trafiğine dikkat çekmek amacı ile pankartlarla, şarkılarla ve skeçlerle gösteriler sundular.

Programda konuşan Vali Hasan Şıldak; “Bugün güzel bir etkinliği birlikte gerçekleştiriyoruz. İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla ve bizzat Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun en önem verdiği konulardan biri olarak trafik güvenliği ve trafik eğitiminin, trafik bilincinin bütün toplumumuzda yaygınlaştırılması bu farkındalığın oluşturulması amacıyla şu anda saat 13.00 itibari 15.00 kadar olan bu iki saatlik zaman diliminde 81 ilimiz ve bütün ilçelerimizde Türkiye genelinde bu etkinlik düzenleniyor. Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığı olarak trafik konusunda tıpkı uyuşturucu ile mücadelede olduğu gibi, tıpkı terörle mücadelede olduğu gibi kararlı bir şekilde ve eş zamanlı bu etkinliklerle toplumumuzdaki bilinç düzeyini yükseltmeye çalışıyor.

Her türlü müeyyideyi, her türlü cezayı uygulamak, kurallara uymayanları uyarmak ve denetlemek elbette ki bizim görevimiz. Bunu yapıyoruz. Emniyet bi- rimlerimiz, Jandarma birimlerimiz olarak ama trafik aslında bir kültür meselesi, bir bilinçlenme meselesi. Toplum olarak bunu benimseyip, kabullenip uygulama me- selesi. Biz inanıyoruz ki burada bulunan miniklerimiz, çocuklarımız, yeni nesil gençlerimiz bizlere göre bu konuda çok daha duyarlı, çok daha olayın farkında. Çünkü trafik hayatımızın en önemli parçası. Trafik kazaları her yıl binlerce can alıyor ve maalesef çok hareketli bir trafik akışı olan ilimizde de çok canlar kaybediyoruz trafikte.

Yaralananlar, sakatlananlar, hayatı kararan insanlar, aileler bizleri üzüyor. Bu anlamda trafik konusunda her yıl daha ileriye gitme, bu bilinçlendirmeyi artırma anlamında bu yıl yaya güvenliği yılı ilan edildi. Yaya güvenliği yılı olarak 2019 çok etkili bir uygulama ile devam ediyor. Bugün ki etkinliğimiz Yaya Öncelikli Trafik yılı ilan edilen 2019 yılında şu anda biz il merkezimizde 38 noktada bu uygulamayı yapıyoruz.

Tabi bizler burada ilimiz kamu ku- rum kuruluşları, sivil toplum örgütleri olarak, halkımız olarak, çocuklarımızla en geniş katılımı burada sağlıyoruz ama 37 yaya ve okul geçidimiz daha ve bütün ilçelerimiz de bu etkinlik yapılıyor. 2019 yılında şu anda il genelinde 89 yaya geçidimizde, 227 personelimizle, 5500 adet bilgilendirme ve broşür dağıtımı yapmışız, 400 afiş vatandaşlarımızın görebileceği yerlere asılmış ayrıca yaya geçitlerine sürücülerin görebileceği şekilde önce yaya ikonu yapıştırılmış ve denetimlere başlanmış. Şuana kadar 456 yaya geçidi ve okul geçidinden 252 sine bu yaya görselleri oluşturulmuş ayrıca 327 okul geçidi ve yaya geçidinden de 153 üne önce yaya ikonu yapıştırılmıştır. 2019 yılı içinde bu güne kadar ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde il genelinde 134 sürücümüze yaya geçitlerindeki kural ihlalleri sebebiyle ceza uygulanmıştır. İlimizde 8 vatandaşımız 112 ihbar hattını arayarak yaya geçitlerindeki kural ihlallerinden dolayı sürücülerden şikâyetçi olmuştur. Yaya önceliği demek, yaya geçidinde yayaya saygı demektir. Aynı zamanda yayalarımızın da yaya geçitlerindeki kurallara uyması gerekiyor.

Bu karşılıklı bir iletişim ve karşılıklı bir saygı uygulaması. Yaya yaya geçidini kullanacak, sürücü ise yaya geçidine adımını attığı anda durarak yol verecek. Bunun ceza uygulaması da var.  Biz aynı zamanda yaya geçitlerindeki bu uygulamanın dışında hız ihlaline, emniyet ke- meri kullanılmasına ve sürüş esnasında cep telefonu kullanılmasına son derece önem veriyoruz. Çünkü en çok kaza sebeplerini bu tür hatalar kusurlar oluşturuyor. Bunun ötesinde İlimizde çok yaygın motosiklet, mobilet kullanımı var. Buna dikkat çekmek istiyorum. Avrupa ülkeleri artık motosiklet, mobilet, bisiklet ve buna benzer araç kullanımında kask takmayan sürücü bir tane dahi göremiyorsunuz. Lütfen kask uygulamasını iki tekerlekli araçlarda hayatımızın bir gerçeği olarak kabullenelim bunu uygulayalım yaya geçitlerine uyalım uymayanları uyaralım. Unutmayalım ki medeni olmak, uygar olmak, gelişmiş olmak, ülke olarak devlet olarak kalkınmış olmak sadece milli gelir düzeyini yükseltmekle refah seviyesini iyileştirmekle olmuyor.

Bir trafik kültürü geliştirmek ve kural- larla yaşayan bir hayatı uygulamak hepi- mizin yapması gereken en başta bizlerin sorumluluğudur. Çocuklarımıza örnek olalım. Çünkü onlar bize her davranışlarıyla örnek oluyorlar. Ben onları tebrik ediyorum ve bütün çocuklarımızı trafik kurallarına karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Bütün trafik kurallarına uyan vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Hayatın devamı ve güzelliği için önce yaya diyoruz. Etkinliğe katılanlara, öncelikle öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Trafikle yaşayan, trafikle barışık olan kurallara uyan bir Burdur’u hep beraber oluşturalım” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive