EkonomiManşetBetül Çikolata, Nikâh Şekeri ve Yöresel Ürünler İşletmecisi Betül Arı: HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRİN

2 sene ago

“On Parmağında 10 Marifet!” yazı dizimizin konuğu Betül Çikolata, Nikâh Şekeri ve Yöresel Ürünler İşletmecisi Betül Arı oldu.

Yaklaşık 6 ay önce KOSGEB destekli olarak açtığı iş yeri ile hayallerini gerçekleştiren evli ve 2 çocuk annesi Girişimci Bayan Betül Arı, işyeri, ev ve çocukları arasında yaşadıklarını bizlerle paylaştı.

Girişimci Bayan Betül Arı’nın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Betül Çikolata Nikâh Şekeri ve Yöresel Ürünler Mağazası benim ilk iş yerim. Daha önce 2 yıl kadar ağabeyime ait bir iş yerinde çalışmıştım. O arada çocuklarım küçüktü ve ben işi bırakmak zorunda kalmıştım. Çocuklarım büyüyünce kendime ait bir iş yeri açmaya karar verdim. Tabi kendime ait bir iş yeri hayalim hep vardı. Bunu gerçekleştirmekte biraz geç kaldım bu iş yerini açmak daha erken olabilirdi ama nasip bu günlereymiş ve ben bundan çok mutluyum.

Neden böyle bir iş yeri diye sorarsanız. Bir kursa gitmedim ama çiçeklerden, değişik materyallerden özel günler magnetler yapmayı, gelin el çiçekleri, gelin taçları yapmayı, yaratıcılığı çok seviyordum. Birazda buna el becerisi eklenince harika şeyler çıkıyor ortaya. Bu el becerisine insanları mutlu edecek tatlı bir şeyler de olsun istedim ve içine çikolata, şekerleme ve yöresel ürünümüz olan ceviz ezmesini de kattım. Birde Burdur’da çikolata ve şekerleme üzerine hizmet veren işletme çok az. Ben öyle bir iş yerim olsun ki insanlar gelsinler, görsünler çikolata kutularını, tepsilerini birlikte yapalım, onların istediği şekilde, onların istedikleri çikolata ve şekerleme çeşitleri ile süsleyelim.

Çok şükür bu hayalim gerçekleşti. Gelin çiçekleri olsun çikolata süslemeleri olsun müşterilerim geliyor, onların istediği materyale, istedikleri çiçek ve çikolatalarla birlikte süsleme yapıyoruz. Bu arada evde kendisi nikah, bebek doğum şekeri yapmak isteyenler içinde malzemelerimiz var. Bize yaptırmaları şart değil. Malzemelerini alarak kendileri de yapabiliyor. Tüm hayallerime kavuştum diyebilirim. Tabi benim bu hayallerime kavuşmama en çok destek KOSGEB den geldi. Devletimizin, KOSGEB in bayan girişimcilere verdiği hibeler gerçekten azımsanmayacak kadar fazla.

Tabi işyeri, çocuklar ve ev arasında biraz sıkıntı yaşadım. Ama ben plancı bir insanım. Yapacağım işleri hep planlar ve saatin göre yaparım. Eve gidince yapacağım işleri bir plan dahilinde sırayla yapıyorum. Yemeğimi akşamdan hazırlıyorum. Ütülerim varsa onları yapıyorum. Çocuklarım artık büyük oldukları için evde çok fazla bir dağınıklık olmuyor. Tabi eşimde işinden fırsat buldukça bana hem iş yerimde hem de evde destek oluyor. Çocuklarda ben iş yerindeyken kendileri ihtiyaçlarını görebiliyor. Hafta sonu da bazen gezme bazen ev işi geçip gidiyor. Tabi bu arada anne ve babaları da ihmal etmiyorum. Hem kendi annem ve babamla, hem de eşimin babasıyla ilgileniyor onların yapılacak işleri varsa onları yapıyorum. Plan dahilince yapılınca her şey yolunda gidiyor.

Bayanlar evlerinde oturuyorken mutlaka akıllarından bir iş hayali geçiyordur. Şuan da Devletin KOSGEB aracılığı ile girişimci bayanlara verdiği destek çok fazla. Hayallerini gerçekleştirmelerini ve bu hayalleri için mutlaka KOSGEB desteği almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü biz bayanların yapabileceği o kadar çok iş alanı var ki. Hem kendi paranızı kazanmanın mutluluğunu yaşıyor hem de ev ekonomisine katkı sağlıyorsunuz.

Ben daha önce de dediğim gibi hayallerimi gerçekleştirmekte biraz geç kaldım ama özellikle gençler benim kadar geç kalmasınlar. İmkanlar fazlayken ve yaşları genç iken istedikleri iş yerini açmaktan asla çekinmesinler. Çünkü ekmek tek Devlet kapısında değil. Evde oturan bayanlarımızda çalışabilir. Ben iş yerimi açmakta geç kalsam bile şu an çok mutluyum. Kendi işimi yapıyorum ve Burdur halkına hizmet veriyorum. Şu an benim için en önemli şey müşteri memnuniyeti. Tabi ailemde bana iş yerimi açmamda çok destek oldu. Hala daha da olmaya devam ediyorlar. Hayaller ertelenmemeli, peşinden koşulmalı ve gerçekleştirilmeli diyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive