Editörlüğünü çocuk edebiyatının önemli isimlerinden Ali Saçıkara’nın yaptığı “Yunusça Güldeste” ve “Atasözü Ağacı” isimli kitaplar, raflarda yerini aldı.

Atasözü Ağacı’nda atasözlerini öğreten hikâyeler, Yunusça’da Yunus Emre’yi anlatan denemeler yer alıyor. Antolojileri hazırlayan topluluğun adı “Hayal Ağacı Edebiyatta İyilik Topluluğu” Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı öğretmenlerinden oluşan bu topluluk, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin yararlanabileceği kitaplar oluşturmak amacıyla iki yıldır çalışmalarını sürdürüyor.

Topluluğun yazarlarından Burdur USO Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Yeliz Özge Toyman, iki projede de yer aldı. Kitapların, çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını söyleyen Toyman, öncelikle velilerin bu konuda çok seçici davranması gerektiğini vurguladı. Çocukların dil gelişimlerine katkıda bulunan, onları yaratıcı düşünmeye yönelten kitapların okuma listelerinde ilk sıralarda yer almasının önemli olduğunu belirtti.

Yeliz Özge Toyman topluluk hakkında şunları söyledi: “Millî, dinî, toplumsal değerlerimizi her yönüyle yansıtan kaliteli eserler vermek amacıyla çıktığımız yolda, şimdiden başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Topluluğumuz sadece antoloji çıkarmıyor. Üyelerimizin bireysel kitapları da yayımlanıyor bir taraftan. Ayrıca ismine yakışır bir uygulaması da var. İhtiyacı olan okulların kütüphanelerine kitap yardımları yapıyor. Yaratıcı yazarlık kurslarına devam eden eğitimci yazarlar, kendilerini her yönden geliştirmeye çalışıyor. Burdur’da yaşayan Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı öğretmenlerini bu çalışmalara davet etmek isterim. Kalemine güvenen eğitimcileri aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.”