EkonomiManşetHAVZA BAZLI üretim modeline geçtik (Burdur’da il genelinde, ilçelerimizde hangi ürünlere destek verilecek?)

3 sene ago

Türkiye’de yıllardır tarım sektöründe dile getirilen konu başlıklarından biri olan ‘havza bazlı üretim modeline’ artık geçiliyor. Tarım’da verimliliği artırmak için sıkça gündeme gelen önerilerden biri de havza bazlı üretim idi…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, havza bazlı üretim modeli kapsamında hangi yerde neyin üretileceği, hangi ürünlere destek verileceğini belirledi. ‘Tarım ve hayvancılık kenti’ Burdur’da da desteklenecek olan ürünler açıklandı. Ekonomisi tarım ve hayvancılık uğraşına dayanan Burdur’da açıklanan havza bazlı üretim seçeneklerinde, il genelinde ilçeler dağılımına bakıldığında arpa, buğday, nohut, tritikale ve yem bitkileri öne çıkıyor.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, yazılı bir  açıklama yaparak “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında Burdur merkez ve ilçelerinde yetiştirilmesi halinde desteklenecek ürünleri açıkladı.

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapan Özçelik, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli’ kapsamında bitkisel üretim desteklemeleri ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi-sağlığı ve hayvansal üretim açısından 19 ÜRÜN (Buğday, Arpa, Çavdar, Çeltik, Dane Mısır, Tritikale, Yulaf, Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye, Pamuk, Soya, Yağlık Ayçiçeği, Kanola, Aspir, Çay, Fındık, Zeytinyağı ve Yem Bitkileri), istatistiki veriler, ekim nöbeti, iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri, il-ilçelerde bulunan Kamu, STK ve Üniversitelerin önerileri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda ülke genelinde 941 HAVZA İLÇE BAZINDA DAĞILIMI BELİRLENMİŞTİR.

Bu kapsamda ilimizde ilçe düzeyinde destekleme modeline geçilirken desteklenecek ürünler Bakanlığımız tarafından belirlenmiştir. Üreticilerimizin, çiftçilerimizin ve kamuoyunun bilgilerine sunarım” ifadelerini kullandı.

Burdur- Ağlasun: Arpa, Buğday, Nohut , Tritikale , Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri

Burdur- Altınyayla: Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri

Burdur – Bucak: Arpa, Buğday, Nohut,Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri

Burdur – Çavdır: Arpa, Aspir, Buğday, Nohut,Yem Bitkileri

Burdur – Çeltikçi: Arpa, Buğday,Nohut , Tritikale, Yem Bitkileri

Burdur – Gölhisar: Arpa, Buğday, Çavdar, Mısır(Dane), Nohut, Yem Bitkileri

Burdur – Karamanlı: Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri

Burdur – Kemer: Arpa, Buğday, Tritikale, Nohut, Yem Bitkileri

Burdur – Merkez: Arpa, Aspir, Buğday,Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf

Burdur – Tefenni: Arpa, Buğday, Nohut, Tritikale, Yem Bitkileri

Burdur – Yeşilova: Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri.

Kodlama : SadeMedia Interactive