Burdur’da yağışlar, haşhaş ekili alanlarda yüzde yirmiye varan Mildiyö zararına yol açtı.
Türkiye’nin haşhaş üretiminin 18 bin dekar alanda yüzde 11’lik kısmının karşılandığı Burdur’da bu yıl yağışların fazla olması nedeniyle haşhaş ekili alanlarda yoğun şekilde mildiyö hastalığına rastlandı.
Burdur’da 30 yıldır Ziraat Mühendisi olarak bölge çiftçisine teknik danışmanlık yapan İbrahim Demir haşhaş tarlalarında yüzde yirmiye yaklaşan verim kaybı yaşandığını söyledi.
Haşhaş üretiminin Burdur çiftçisinin önemli gelir kaynaklarından birisi olduğunu söyleyen Demir “Burdur çiftçisinin önemli gelirlerinden birisi haşhaş üretimi. Haşhaş üretimi zahmetli olmasına rağmen çiftçiye iyi bir gelir bırakmakta. Bu yıl yağışlardan dolayı su duran bölgelerde mildiyö zararı var. Bundan dolayı yüzde 20’lerde bir verim kaybı yaşanıyor” dedi.
Burdur’un bu yıl iyi yağış aldığını anlatan Demir “genelde Burdur ilinde haşhaşın en önemli hastalıklarından birisi mildiyö.
İlimiz bu yıl iyi yağış aldı. Bitkilerin çok iyi yönde gelişmesine etkisi olmasına rağmen, su duran haşhaş ekili tarlalarda bu mildiyö zararı meydana geldi” ifadelerini kullandı.