EkonomiManşetHarita Mühendisi Tekin Akça: “YENİ İMAR PLANINA İHTİYAÇ VAR”

4 sene ago

Burdur’da, 2009-2014 yılları arasında CHP’den Burdur Belediye Meclis Üyeliği yapan Harita Mühendisi Tekin Akça, mevcut nazım imar planı hakkında ve kentleşme tartışmalarında gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu. Tekin Akça, 2012 yılında kabul edilen şehrimizle ilgili mevcut nazım imar planının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Akça’ya göre; bu yeni plan, kentin geleceğine dönük, radikal, cesur adımlar içermiyor. “Oysa; Burdur’un 25 yılı öngören geniş kavşak düzenlemelerine, bulvarlara, yollara, alternatif caddelere ihtiyacı var” diyen Akça, Örtülü’deki Üniversite Yerleşkesi ile kentin birbirine mutlaka entegre olması gerektiğine işaret ederek, ilave nazım imar planları ile Üniversite sahasının şehirle birleştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Akça’nın açıklamasında öne çıkan bir diğer husus ise, İnsuyu bölgesindeki mevcut içme suyu temini oldu. Akça, Burdur’un üzerinde, senelerdir bir kambur gibi duran içme suyu sorununun ancak yapılacak bir barajla sağlanabileceği görüşünde…

Tekin Akça’ya göre; içme suyu ihtiyacında kalıcı çözüm, İnsuyu bölgesi, Çine Ovası Gökpınar yani mevcut havza değil. Ancak yeni bir barajla, yeni bir kaynakla sorun çözülebilir.

2009-2014 yılları arasında CHP’den Burdur Belediye Meclis Üyeliği yapan Harita Mühendisi Tekin Akça, mevcut nazım imar planı hakkında ve kentleşme tartışmalarında gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu. Burdur’un mevcut nazım imar planından, nitelikli içme suyu için atılan adımlara, şehrin kentleşmesine kadar, uzmanı olduğu birçok konuda Muhabirimiz Hacer Zeren’in sorularını yanıtlayan Tekin Akça’nın açıklamaları, Burdur’da yeni bir gündemi belirleyecek gibi görünüyor.

Harita Mühendisi Tekin Akça’nın en önemli açıklaması, 2012 yılında kabul edilen mevcut nazım imar planının mutlaka değiştirilmesi gerektiği. Diğer bir önemli açıklaması ise, Burdur Belediyesi’nin, Burdur’un daha nitelikli içme suyuna kavuşması için, İnsuyu Havzası Gökpınar mevkii’nde başlattığı sondaj açma çalışmaları. Akça, Burdur’un üzerinde, senelerdir bir kambur gibi duran içme suyu sorununun ancak yapılacak bir barajla sağlanabileceği görüşünde. Ve, Tekin Akça’nın altını çizdiği bir başka husus, şehirlerin her zaman, tüm gelişmiş ülkelerde ve illerde Batı’ya doğru geliştiği yönünde…

Hatırlayacaksınız, 13 Aralık Pazar günkü sayımızda, şehrin kentleşmesi ile ilgili haberlere yermiş, bu konuda emlak sektöründe görev yapan isimlerden de görüş almıştık. Canlı Emlak’ın Sahibi İsmet Canlı, gazetemize yaptığı açıklamada, özellikle Bahçeşehir Koleji ve Yeni Adliye Sarayı’nın bu bölgeye yapılmasıyla asıl kentleşmenin Burkent’e doğru olduğunu belirtmişti. Tekin Akça’da, İsmet Canlı’nın bu görüşüne katılıyor.

İşte Muhabirimiz Hacer Zeren’e Burdur’un kentleşmesi ile ilgili konuşan Tekin Akça’nın öne çıkan sözleri:

‘2012 YILINDAKİ İMAR PLANI DEĞİŞTİRİLMELİ’

Yeni bir imar planına ihtiyacımız var. Bunu 2012 yılında, imar planının kabulü aşamasında Belediye Meclisi’nde dile getirdim. Bu Burdur halkının hak etmediği bir plandır. 1987 onaylı imar planımızın sayısal hale getirilip, yapılan plan tadilatlarının ve bunlara ilave olarak fay hatlarının geçtiği; yapılaşmaya kapalı tampon bölgelerin imar planına işlenmesi dışında başka hiçbir işlem yapılmamıştır. Örneğin; Kışla Mahallesi’nde düzenlenen imar planı, dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Yollar çok dar, buraya İtfaiye bile giremez. Bu kadar zikzaklı imar yolu hiçbir yerde yoktur.

NASIL BİR İMAR PLANI YAPILMALIYDI?

Kişiler, kurumlar, makamlar gözetilmeden, önümüzdeki 25 yılın imar planının yapılması gerekiyor. Yolları geniş, kavşak düzenlemeleri yapılmış, alternatif caddeler ve bulvarlar olmalı. ‘Şeriatın kestiği parmak acımaz’ diyeceksiniz.

‘İNSANLARIN NEFES ALABİLECEĞİ ALANLAR YARATILMALI’

Stadyum alanının yeşil alan olması için öneri verdik. İlgili birimler karşı çıkarak bu teklifimizi reddettirdiler. Oysa onaylanan revizyon imar planında stat için Şeker Fabrikasının altında yer ayrılmıştı. ‘Yerel ve genel iktidarı birleştirelim Burdur’a hizmet gelsin’ diyenler kamulaştırma işlemlerinden uzak durmuşlardır. Kamulaştırma yerine mevcut alanları kullanarak şehir merkezinde başka hiçbir yerde örneği olmayan kapalı yüzme havuzunu kondurmuşlardır.

BURDURLU 2 METRELİK ‘BERLİN DUVARI’ KALKACAK DİYE SEVİNİRKEN BİR UCUBE İLE YAŞAMAYA MAHKUM EDİLDİ

Oysa dönemin CHP’li belediye meclis üyelerinin ‘Ankara’daki Kuğulu Park gibi, insanların nefes alabileceği bir park yapalım, üzerinde yürüyüş yolları, kafeler olsun altına alışveriş merkezi yapalım’, teklifi de kabul edilmedi. Bir düşünün bu yapı kütlesinin olduğu yer ve stadın olduğu alan önerimiz gibi düzenlense idi Burdur ne kaybedecekti? Takdir Burdur halkınındır.

BURDUR’UN İÇME SUYU SORUNU NASIL ÇÖZÜLMELİ?

Burdur içme ve kullanma suyu sorununa gerçekçi bir çözüm bulmak istiyorsa bunu sondajlarla yapmamalıdır. DSİ bu konunun uzmanıdır. Su ihtiyacımızı karşılayacak barajlar yapılmalıdır. Yeraltı suları 5-10 yılda oluşan kaynaklar değildir. Bunlar gelecek nesillere aktarılmalıdır. Barajlar yapılıp bu rezervler kullanılmalıdır. Su rezervi azaldığı takdirde sondajlara başvurmalı ve onlar kullanılmalıdır. Aynen elektrik varken jeneratör kullanmamak gibi.

‘ŞEHİRLER BATI’YA DOĞRU GELİŞİR’

Üniversite ile Burdur birleştirilmeli. Yapılan yatırımlarla üniversitenin Burdur merkeze gelmesi ortadan kalkmıştır. Yapılması gereken en kısa sürede ilave nazım imar planının tamamlanıp hayata geçirilmesidir. İlave nazım imar planı ile beraber Büğdüz ve Üniversite arası imara açılmalı. Ayrıca bilinen bir gerçek vardır ki şehirler Batı’ya doğru gelişir. Bu sebeple Burdur yönünü batı’ya çevirmelidir. İlave nazım ve imar planları ile Burdur’umuz kabuğunu kırmalıdır.”

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive