GündemManşetSiyasetHALKIN KARAR GÜNÜ (Sandığa gidiyoruz)

3 sene ago

Türkiye, 18 maddelik yeni anayasa değişikliğini oylamak için 16 Nisan 2017 Pazar günü  yedinci kez halk oylamasına gidiyor. Türkiye’de anayasa değişiklikleri için bugüne kadar 6 kez referanduma gidildi. 1961, 1982, 1987, 2007 ve 2010 yıllarındaki halk oylamalarında, sandıktan “evet” sonucu çıkarken, 1988’deki halk oylamasında vatandaşların tercihi ise “hayır” oldu.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni öngören 18 maddelik yeni anayasa değişikliğini oylamak için gerçekleşen halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak, Cezaevlerinde 461 sandık kurulacak.

Burdur’da kayıtlı toplam seçmen sayısı 194 bin 296. İlimizde 194.296 seçmen 654 sandıkta oy kullanabilecek. Burdur’daki 11 seçim çevresinde mahallelerdeki 384 sandıkta 129 bin 183 seçmen bulunuyor. Köylerdeki toplam sandık sayısı ise 268. Burdur’un köylerinde 64 bin 588 seçmen bulunuyor.Cezaevi’ndeki iki sandıkta ise 525 seçmen oy kullanabilecek.

Burdur’da en çok seçmen merkez ilçede. Burdur merkezde (köylerle birlikte) toplam 75 bin 267 seçmen bulunuyor. 56 bin 237’si şehir merkezinde, 18 bin 505’i merkeze bağlı köylerde. Merkezden sonra çok seçmen 46 bin 910 kişi ile Bucak ilçesinde bulunuyor. Bucak ilçe merkezinde seçmen sayısı 33 bin 491, Bucak’ın köylerinde ise 13 bin 419 seçmen var. Gölhisar’da ise toplam 16 bin 565 seçmen bulunuyor. Burdur’da en az seçmen 11 sandık ile 2 bin 797 seçmenle Kemer ilçesinde.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecek.

Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdı veya T.C. kimliğini ispata elverişli belgeyi ibraz etmesi gerekecek.

Seçmenler, YSK’nın ”www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Halk oylamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkli zarflar ve beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile “tercih” mührü kullanılacak.

Oy verme saatleri

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde sandık başına gidecek.

Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

Sandık kurullarına 10 siyasi parti üye verebilecek

Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasına ilişkin işlemlerde bulunabilecek ve ayrıca Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 23. maddesi gereğince sandık kurullarına üye verebilecek siyasi partiler de belirlendi.

Buna göre, AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin yanı sıra Anavatan, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi, halk oylamasına ilişkin işlemlerde bulunabilecek ve sandık kurullarına üye verebilecek.

Seçim günü yasakları

Oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Neyi oylayacağız?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini içeren 18 maddelik Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’a göre, Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, Milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.

Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen tarafından aday gösterebilecek.

Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek. Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 17’den 15’e düşürülecek.

TBMM’nin bir sonraki seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019’da birlikte yapılacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive