Şehir içi Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsleri Karayolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek taşıma ücretlerinde zam talep etti.

Kooperatiften yapılan yazılı açıklama şöyle;

Talebimiz girdi maliyetlerindeki artış oranında tarifemizin de artırılmasıdır”

“Şehir içi Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsleri Karayolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olarak pandemi döneminde zor bir ekonomik süreçten geçtik ve halen geçmekteyiz. Bu süreçte başta Belediye Başkanımız olarak Belediye Meclis üyelerine de desteklerinden ötürü teşekkür ederiz. Ancak malumu olduğu üzere süreç zarfında ülkemiz ve dünyada yaşanan pandemi ve ekonomik şartlar döviz kurlarından etkilenerek yükselen fiyat artışlarının geri gelmemesinden dolayı sektörümüzde kullanılan ana ve yardımcı mamullerin fiyatlarının A dan Z ye artması ve enflasyonun geçmiş yıllara oranla yükseldiği bir ortamda yolcu taşımasında alınan ücretlerin sabit kalması bizleri giderlerimizi karşılayamayacak durumda bırakmıştır.

Piyasada artış yaşanan tüm sektörlerdeki firmalardan 2021/07-2021/12 kıyaslamalı almış olduğumuz fiyat artış oranları aşağıdadır. Buna göre; FİYAT ARTIŞI YAŞANAN MALZEMENİN CİNSİ (2021/07-2021/12 Dönemi) ARTIŞ ORANI Madeni Yağ, Akü, Filtre, Yedek Parça, Tamir Bakım Onarım İşçiliklerindeki Artışlar 47,11, Araç Lastiğindeki Artışlar 48,80, Akaryakıt (Fiyat artışının çoğunluğunun ÖTV’den Sübvanse edilmesine rağmen artış) 56,18, Asgari Ücrette yapılan Artış Oranı 50,54, Fiyatlardaki Artış Oranı Ortalaması (47,11+48,80+56,18+50,54/4=50,65) 50,65, girdilerimizdeki bu fiyatlarımızdaki artış oranlarının ortalaması 2021/07-2021/12 döneminde %50,65 olarak gerçekleştiği görülmektedir. Burdur Belediyesinden talebimiz girdi maliyetlerindeki artış oranında tarifemizin de artırılmasıdır.

“Belediye Meclisine sunduğumuz %40 fiyat artışı talebimiz mevcuttur”

Ancak yine de Burdur halkının ulaşımda fiyat artışlarından fazla etkilenmemesi ve bütçelerine fazla yansımaması amacıyla hazırladığımız ve Belediye Meclisine sunduğumuz %40 fiyat artışı talebimiz mevcuttur. Özel Halk Otobüsleri olarak Burdur Halkına verdiğimiz ulaşım hizmetinin sürekliliği ve düzenli olması için bu fiyat artışlarının yapılması gereklidir. Şunu da siz Basın mensupları huzurunda özellikle belirtmek isteriz ki eğer bu fiyat artışları gerçekleşmez ise son aşamaya geldiğimiz ve artık borç içinde yürütmeye çalıştığımız bu hizmeti veremeyecek durumdayız. Piyasa koşullarının ve fiyat artışlarının ne ölçüde olduğunu iyi bilen değerli Burdur halkı ile Tüketici Sivil Toplum örgütlerinin bu artış talebimizin gerekli olduğunu ve halkın ulaşım hizmetini en iyi şekilde vermeye çalışan pandemi de ve öğrencinin olmadığı dönemlerde dahi ulaşımı aksatmadan iki yıldır fedakârca yürütmeye çalışan kooperatifimizin tarife fiyat artış talebini anlayışla karşılayacaklarına inanıyoruz. İleriki günlerde girdi maliyetlerimizde gözle görülen bir azalma olduğu takdirde fiyatlarımızda da gerekli indirimlerin yapılacağını sizlerin huzurunda taahhüt ediyoruz.”