İlçeKültürManşetÜniversite-MAKÜVali Hasan Şıldak, Aziziye Köyü’nde sahada; ‘HALK KÜLTÜRÜ’ gelecek kuşaklara aktarılacak

1 sene ago

Yüzyılların tarih süzgecinden yoğrulup gelen, zengin bir kültür birikimine sahip Burdur’un bu potansiyelini yansıtmak, değerlendirmek için çalışmalar yapan Vali Hasan Şıldak, kendisi de bizzat sahada Burdur kültürünün tanıtılması için uğraş veriyor. Vali Şıldak, bu konudaki samimiyetini, kararlılığını önceki gün gerçekleştirdiği Aziziye gezisinde bir kez daha ortaya koydu.

“Teke Yöresi’nin merkezi, kültür başkenti” gibi ünvanlara sahip Burdur ilinin, kültür değerleri bakımından en nitelikli yerlerinden, halk oyunları, folklorik değerlerinin günümüzde de halen yaşatıldığı merkeze bağlı Aziziye Köyü’ne giden Vali Şıldak vatandaşlarla buluştu. Vali Hasan Şıldak Aziziye ziyaretinin devamında “Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi” kapsamında yürütülen alan çalışmalarına katıldı.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu yaptığı yazılı açıklamada Vali Şıldak’ın Aziziye gezisi hakkında şu bilgilere yer verdi:

“Vali Hasan Şıldak, Aziziye Köyüne ziyarette bulunarak vatandaşlarla buluştu. Ziyaretin devamında ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ kapsamında yürütülen alan çalışmalarına katıldı.

Köy ziyaretlerini sürdüren Vali Şıldak, Aziziye Köyünü ziyaret ederek köy sakinleri ile bir araya gelerek hasbihal etti. Kendileriyle bir süre sohbet eden Vali Şıldak, vatandaşların köyle ilgili istek ve taleplerini dinledi. Valimiz ziyaretinin devamında İlimizin zengin kültürel mirasını tanıtmak, korumak ve gelecek kuşaklara taşımak amacıyla Valiliğimiz tarafından başlatılan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yürütücülüğünde, Mehmet Aktif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğünün akademik destekleri ile sürdürülen ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ kapsamında Aziziye köyünde devam eden alan çalışmalarına katıldı.

Ziyareti sırasında Vali Şıldak’a Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Hüseyin Dalğar, İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Mehmet Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç eşlik etti.

Vali Şıldak, Aziziye Köyünde vatandaşla buluşmasının başında yaptığı konuşmada; “Aziziye, Burdur’un belki de en özel köylerinden biri. Halk Kültürü anlamında, Yörük Kültürünün Merkezi burası, Yörük Kültürünün başkenti diyorum. Aziziye’de bugün Valiliğimiz tarafından başlatılan Üniversitemiz ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinesinde devam eden proje kapsamında görev alan ekip bütün Burdur’u taradılar. Sağ olsunlar proje ekibi köy köy, ilçe ilçe dolaştılar, bütün görüntülerini ve kayıtlarını tuttular.

Halk Kültürümüzü oluşturan bütün unsurları derlemeye çalıştılar. Yemeklerimiz, gelenek göreneklerimiz, kıyafetlerimiz, halkoyunlarımız müziğimiz yani bizi biz yapan bütün değerlerimizi yaşatmak için, kalıcı kılmak için değerli bir çalışma kıldılar.

Bu çalışma Türkiye’de çok az şehirde yapılan bir çalışmadır. 10 hafta, haftada 2 gün olmak üzere köylerimizi adım adım dolaşıp, o değerlerimizi kayıt altına aldılar. Son çalışmayı burada yapıyorlar.

Ben de onlara katılmak istedim biraz sonra da sizlerle burada konuştuk, talep ve isteklerinizi not ettikten sonra oraya beraber geçeceğiz.

Yapılan çalışmayı gelecek kuşaklara kalıcı olarak intikal ettirebilmek için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği, Üniversitemizin böyle değerli kadrosunun ve yine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün değerli çalışanlarının iştiraki ile bu çalışma ortaya konuldu. Sizlerin de katkısı büyük bu çalışmada. Aziziye önemli bir yer tutacak sizleri de tebrik ediyor ve tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive