EkonomiManşetHalk Bankası’ndan esnafa % 5 faizli kredi

5 sene ago

Esnaf Odası Başkanı Kalkan, kamyoncu esnafıyla kahvaltıda buluştu

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, Burdur Organize ve Çevresi Kamyoncular Kooperatifi’ne, Ocak ayında gerçekleştirilen genel kurul sonrası, iade-i ziyarette bulundu. Halk Bankası KOBİ İlişkileri Yetkilisi Mehmet Zeybek’in de bulunduğu ziyarette, kamyoncu esnafına Halk Bankası’nın sağladığı düşük faizli esnaf kredileri hakkında bilgi verildi. Kamyoncu esnafıyla kahvaltıda buluşan Kalkan, Halk Bankası’nın esnafa sağladığı kredilerden faydalanılmasını istedi.

Burdur Organize ve Çevresi Kamyoncular Kooperatifi’nin Yeni Mahalle Eski Antalya Caddesi’ndeki yerinde gerçekleştirilen toplantıda, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan ve Halk Bankası KOBİ İlişkileri Yetkilisi Mehmet Zeybek, esnaflarla birlikte kahvaltı yaptı. Ocak ayında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin gerçekleştirdiği genel kurul sonrası, Kamyoncular Kooperatifi’ne iade-i ziyarette bulunan Kalkan, gününde ödenmesi durumunda % 5 faizli esnaf kredilerinden kamyoncu esnafının faydalanmasını, kredi alırken ayrılan paydan Burdur’un daha fazla yararlanması gerektiğinin altını çizdi.

Halk Bankası’nın sağladığı düşük faizli krediden, tüm kamyoncu esnafının faydalanmasını isteyen Recep Kalkan, “Bu payın daha fazlasını biz alalım, biz dağıtalım, esnafa faydalı olalım düşüncesiyle çalışmaları süratlendirdik. Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak her zaman esnafın yayındayız. Biz esnafa hiçbir zaman yanlış yapmadık, kimsenin mağdur olmasını da istemedik. Sicillerden kaynaklı sorunlar oluyor. Sicillere dikkat edelim. Krediler itibar işi, herkes gününde ödesin. Kredinin amacı esnafa destek olmak. Esnaf bunu iyi kullanırsa, gününde öderse % 5, ödemezse günü geçen faiz oranı % 27. Bunu iyi kullanmamız lazım. Limitler 150 bin TL’ye çıkmak durumunda. Halk Bankasıyla iyi bir işbirliği içerisindeyiz. İhtiyaçlarımız karşılanıyor. Kredilerde biz ve Halk Bankası sizlerin yayındayız. İşlerinizde kazançlı, kazasız, belasız günler diliyorum” dedi.

Halk Bankası KOBİ İlişkileri Yetkilisi Mehmet Zeybek ise Halk Bankası’nın esnafa sağladığı avantajların değerlendirilmesi amacıyla, yaklaşık 6-7 aydır ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “ Bu çerçevede kooperatifimizin büyüklüğünü ikiye katladık. Takım çalışması yapıldıktan sonra bu işin başarıldığını gösterdik. Artık biz kar topu olmaktan kurtulduk, çığ olmak üzereyiz.” diye konuştu.

Esnaf Kefalete verilen kredilerin hazine destekli olduğunu dile getiren Zeybek, “Faizlerin bir kısmını hazine karşılıyor. Faiz oranı yıllık % 1. Biz Burdurlular olarak bu pastadan küçük bir dilim mi alacağız, yoksa bu pastanın büyük bir bölümünü mü alacağız, buna karar vereceğiz. Esnafımızla kucaklaşma, çözüm ortaklığı sürecine girdik” şeklinde açıklama yaptı.

Burdur Organize ve Çevresi Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Mehmet Altay, ziyaretten ötürü Birlik Başkanı Kalkan ve Halk Bankası KOBİ İlişkileri Yetkilisi Zeybek’e teşekkür etti.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive