ManşetSiyasetHalil İbrahim Güler: “Meral Akşener MHP’yi iktidara taşıyacak”

4 sene ago

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bugünlerde en çok konuşulan, gündeme gelen parti. MHP’de Liderlik yarışı, kongre tartışmaları, kongre ile ilgili hukuki tartışmalar epeydir kamuoyunun gündeminde öncelikli konu olmaya devam ediyor. Peki; MHP’de yaşanan bu hareketliliğin Burdur’a yansımaları neler? Burdur’da MHP’liler, Ülkücüler ne bekliyor? MHP Genel Merkezi Devlet Bahçeli ve Genel Başkan adayları arasında yaşanan gelişmelere hangi pencereden bakıyor?

Burdur’da Ülkücü camianın nabzını tutmak, MHP’de yaşanan kongre belirsizliğinde (tüzük kurultayı için 19 Haziran’ı savunanlar- 10 Temmuz’da genel başkanlık seçimi için Genel Merkezin çağrısını yeterli görenler) ilimizdeki MHP’lilerin görüşlerini almak için Gazeteniz Yeni Gün bir çalışma başlattı. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz sahada, MHP’de değişim isteyenlerle ve Devlet Bahçeli’nin yanında olanlarla görüşerek Burdur’da MHP camiasını neler düşündüğünü kamuoyu ile paylaşıyor.

Yeni Gün bu özel çalışmaya, MHP’nin Burdur’da sembolleşmiş isimlerinden biri olan, uzun yıllar MHP il yönetimlerinde görev alan Sekreterlik görevini yürüten Halil İbrahim Güler ile başlıyor. MHP’nin Burdur’daki mücadelesinde yıllardır en ön saflarda yer alan Güler, MHP’de değişim isteyen, Meral Akşener’i destekleyen bir isim.

Muhabirimiz Eryılmaz, Halil İbrahim Güler ile söyleşisinde MHP’de yaşanan gelişmeleri, neden Meral Hanım’ı destekledikleri sorularına cevap aradı. Burdur’da MHP’nin araştıran, sorgulayan, fikir üreten isimlerinden biri olan aynı zamanda yıllardır sahada yaptığı çalışmalarla bir propaganda, iletişim uzmanına dönüşen Güler’in açıklamalarında öne çıkan pasajlar:

“Kongre gündemi Kasım seçiminden bu yana 6 aydır gündemden düşmedi

Kasım ayının ortalarından bugüne kadar 6. aydayız. Yaklaşık 7 aydır bu konu gündemden hiç düşmedi. Türkiyenin nerdeyse bir numaralı gündemi olarak sıcaklığını koruyor. Kamuoyu, vatandaşlarımız partimizin mensupları değerli dava arkadaşlarımız artık bu süreci ezberlediler, ama kısa bir değerlendirme yapalım. Ne oldu da böyle hale gelindi…

7 Haziran seçimi değerlendirmesi, 7 Haziran-1 Kasım karşılaştırması

7 Haziran’da bir genel seçim oldu. 4 partiden müteşekkil bir parlemento oluştu. AKP tek başına iktidar olma yetisini kaybetti. Bu AKP’nin 13-14 yıllıdr tek başına at koşturan devletin tüm hücrelerine hükmetmiş bir siyasi partinin tek başına iktidar olmayı kaybetmesi bunu kabullenmesi mümkün değildi. Yapılan açıklamalar, görevlendirmeler derken Türkiye Kasım ayında 5 ay sonra tekrar bir seçimle karşı karşıya kaldı. Sandık başına gitti. Biz MHP olarak bu seçimde yüzde yirmibeş oy kaybı yüzde 50 milletvekili kaybına uğradık. 80 Milletvekilimizin kırkını kaybettik. Burdur’da dahil bunun içinde. Çok uzun yıllar sonunda Burdur’dan Milletvekili çıkarmanın mutluluğunu yaşamıştık. Değerli Milletvekilimizin daha hizmetlerine vakıf olamadan bir kayıp yaşadık. 2 milyon’dan fazla oy kaybına uğradık. Bu seçimle AKP tekrar yüzde 50 gibi bir oyla tek başına iktidarı sağladı. MHP’nin tabanı teşkilatları, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, il başkanlarımız velhasıl bütünü ‘noldu diye? sorguladık. Siyaset tarihinde çok rastlanan bir durum değil. 5 ayda muhalefette olan bir parti iktidarın tüm yıpranmışlıklarına, bütün ülkeye verdiği maddi manevi zararlara rağmen tekrar 317 milletvekili ile tek başına iktidar olmayı sağlıyor, uzun yıllardır bunların yaptığı tahribatları halka anlatma gayretinde olan çok kıt çok zor imkanlarla MHP milletvekili ve oy kaybediyor.

Seçim kaybının tartışılacağı, ele alınacağı en iyi platform genel kurul idi

Bu durum karşısında ’bir oturup konuşulmalı’ dendi. Bunun oturulup konuşulabileceği yer siyasi partilerin genel kurullarıdır, kongreleridir. Ben Burdur ölçeğinden anlatayım. Büyük bir üzüntü var, hem de büyük bir öfke var. Daha beş ay önce aynı bina önünde biz Burdur’da uzun yıllar sonra bir milletvekili çıkarmanın emeğimizin yeteri kadar olmasa da karşılığını görmenin mutluluğunu yaşamış insanlar büyük bir üzüntüye kapıldılar. Burada toplandık. Belediye başkanlarımıza, il, ilçe başkanlarımıza teşkilat üyelerimize dedik ki; ‘bulunduğunuz yer ve mahallerinizde bir değerlendirme yapın ne diyorlar.’ Arkadaşlarımız değerlendirip, geldi ‘istisnasız hepsi, büyük kongrenin toplanması gerektiği tabii bunu delegelerin takdir ve kararı ile birlikte, artık bir yönetim değişikliğinin şart olduğunu’ söylediler.

Çok uzun süredir sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, Allah razı olsun biz takdir ediyoruz 20 yıldır Genel Başkanımız. Burdur çok göç alan bir il değil. Stabilize bir ilimiz. Bu coğrafyanın siyaset adına her toprağını her karışını onlarca defa basmış biriyim. Seçmenin de bir çoğunu tanırız. Siyaset gerek kendi partimizde gerek diğer partilerde faaliyet gösteren arkadaşlarımızı da tanırız onlar da bizi bilirler. Türk siyaset ve tarihine baktığımızda yerel dinamiklerin yerel kaynakların etkisi çok sınırlı oluyor. Yani Türk seçmeni genelde oyunun rengini tercihlerini belirlerken üst yönetime siyasi liderliklere bakarak bir kanaat oluşturuyor.

MHP tabanı, Ülkücüler iktidar olmak istiyor

Siyasi partiler iktidar olmak için vardır. Bunun başka alternatifi yoktur. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milletvekilliği seçimleri yapılmış ve hep üzüntüyle ayrılmışız. Biz çok eski bir partiyiz. 50 yıllık bir geçmişimiz var. Fikri olarak binlerce yıla dayanıyor, ama siyasi olarak 50 yıllık bir geçmişimiz var. Doğruları söylüyoruz, doğruları anlatıyoruz, biz Türk Milliyetçisiyiz, Türk Milletinin huzurunu mutluluğunu refahını saygın bir millet olmasını arzu etmekten başka bir dileğimiz yok. Neden iktidar olamıyoruz. Bir şey var demekki! Sokaktaki yüz insandan 11’ini ikna edebilmişiz. Bu yetmiyor. Milletin yararına faydasına olan fikirleri hayata geçirmenin yegane yolu iktidar olmak. Bunun başka bir yolu yok.

19 Haziran tüzük kurultayından kaçış yok

Buradan başlayarak bir kongre çağrsında bulunuldu. Sayın Genel Başkanımız dedi ki; ‘biz kongreyi falan toplamıyoruz. Kongre 12 Mart 2018’de’ dedi. Bize, ‘gidin imza toplayın’ dedi. Delegelerimiz imza topladılar. Aslında yeterli imza 250. Ama beşyüz kusur imza topladılar ve bunu Genel Merkeze sundular, kongre talebinde bulundular. Genel Merkezimiz bunu da ret ederek ‘mahkemeye gidin’ dedi. Sulh Mahkemesi bir karar verdi. Sonunda Yargıtay bir karar verdi. Bir çağrı heyeti atadı. Artık bu kurultayı toplamak Genel Merkezin yetkisinde değil. Çağrı heyeti toplandı karar aldılar. Delegeyi davet ettiler. 19 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da olağanüstü kurultayımız toplanacak. Bu hukukun verdiği bir karardır. Genel Başkanımızın Genel Merkez yöneticilerimizin ‘biz bunu tanımıyoruz, bu kongre korsandır demeye hakkı yok.’ Bu kurul toplanacak bundan kaçış yok.

Bu kurul toplandığında esas sorunlara neden olan 63. madde var tüzükte. Olağaüstü kurultayda seçimli kurultay yapılamaz, seçim yapılamaz. O oylamaya sunulacak. Delegemizin verdiği karara saygılı olacağız. Bu arada tüzük değişikliği olması durumunda Genel Başkan adayı olacağını söyleyen şahsiyetlerin hepsi birbirinden kıymetli insanlardır. Bu kurultayda tüzük değişikliği gerçekleştikten sonra seçimli kurultay kararı alınacak.

Neden Meral Akşener

Sayın Meral Akşener ismi aslında liderlik için çok uzun süredir MHP’de sürekli dile getirilen bir isimdi… Sayın Meral Akşener, ‘böyle bir düşüncesinin olmadığını bir Genel Başkanımız olduğunu, görevimizin hepimizin ona yardımcı olmak, ona riayet etmek partimizi bir yerlere taşımak olduğunu’ samimi duygularla hep ifade ederdi. 1 Kasım’a giderken sayın Meral Akşener Genel Merkezimizin Genel Başkanımızın takdiri ile listeye konulmadı. Bizler Burdur ‘a seçim çalışması yaparken vatandaş hep Meral Akşener’i sordu. Neden listede yok diye? Meral Akşener, Devlet Bahçeli için bir tehlike mi arz ediyor?, önünde bir engel mi oluyor? sorularıyla karşılaştık. Burada bize bu sorular sorulduysa mutlaka diğer illerde de bu ve buna benzer sorular sorulmuştur. Kadın olarak Türk siyasetinde uzun yıllar ayakta, gündemde kalabilmek çok zordur. Türk siyasetinde infazlar çok acımasız yapılır.

Meral Hanım insana, kitlelere dokunuyor, insanlar onu iktidar alternatifi olarak görüyor

En son 7 Haziran’a gidilirken sayın Meral Akşener’e alçakça insafsızca bir iftira atıldı. Onun iffetini namusunu ale alan hunharca bir infaz yapılmaya çalışıldı. Biz bunu gördük. Türk Milleti bunu kabul etmedi, Meral Hanım’ı sahiplendi, onun vicdanında bağrına bastı. Sayın Meral Akşener efsane bir Bakan, öyle çok uzun yıllar Bakanlık yapmadı. Meral Akşener çok demokrat bir kişilik. Omzu apoletli paşalara tavır koyabilen bir bayandır. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bey de son derece kibar, naif, beyefendi bir insan. Ben insanları birbiriyle karşılaştırmak istemem. Ama bizim seçmenimizin bir algısı var. Ona dokunamadığın, onun gönlünü alamadığın sürece olmuyor… Sayın Devlet Bahçeli Türk Milletinin nadide örneklerinden biridir, ama bu yetmiyor. İnsanımız umut gördüğü insanın peşinden gidiyor. AKP’nin çok uzun süredir yarattığı yorgunluk, bıkkınlık, adalet tanımazlık adam kayırmazlık, yandaşcılık, sadece MHP seçmeninde değil bu iktidardan umutsuz olan tüm kesimlerde bir Meral Akşener umudu oldu. İnsanlar bu umudun peşinden koşuyor. Meral Akşener Burdur’a geldi. Şu an bir milletvekili değil, partisinin sade bir üyesi salonlarda binleri, meydanlarda onbinleri topluyorsa, oraya insanlar koşuyorsa bir umuda güzel bir geleceğe koşuyorlar. Meral Akşener’de bunu görüyorlar buna koşuyorlar…

Meral Akşener, Türk Kadınının neleri başarabileceğinin bir örneği

Sayın Meral Akşener bir kadın olması hasebiyle Türk kadınının neleri başarabileceğinin cesareti, birikimi, şahsiyetiyle en iyi örneklerinden biridir. Sayın Meral Akşener iyi bir Ülkücüdür, iyi bir Türk Milliyetçisidir, bu ülkenin manevi değerlerine, Cumhuriyet, Demokrasi değerlerine gönülden bağlıdır. Tüm bu özellikleri ile Türk kadınına en güzel örnektir. Ben sayın Meral Akşener’in bu tüzük değişiklikleri yapılıp delegelerimizin de uygun gördüğü takdirde Genel Başkan olması durumunda çok hızla MHP’nin çok geniş seçmen çevresiyle iktidara taşıyacağına eminim. Meral Akşener’in önemli bir devlet tecrübesi de var. Biz ona inanıyoruz, güveniyoruz, bu umutları asla boşa çıkarmayacaktır. Büyük kurultayımız kimi uygun görürse bizim liderimiz odur. Partimizin başarısı için Türk Milliyetçiliği fikriyatının iktidara geçmesi için gayret gösteririz. Siyaset bir ebru işçiliği gibidir. Bu milletin ruhuna dokunmak gerekir.

MHP milletin umudu, geleceği

MHP Türk Milletinin umudu geleceğidir. Bu atmosferde zaman zaman amacını aşan sözler olabilir. Biliyorsunuz bizi görevden aldılar. Bununla ilgili en küçük kırılganlığımız, en küçük küslüğümüz asla söz konusu olamaz. O yetki onlardaydı kullandılar. Her kim, kimi destekliyorsa bizim arkadaşımızdır, bizim baştacımızdır. Biz onlarla bugün değil kalubeladan beri dedikleri gibi kader birliği yapmış insanlarız. Bugün itibari ile herhangi bir görevim bir sıfatım yok, ancak bu davanın emektarlarından biri olarak kendimi tarif edebilirim. 19 Haziran’da olağanüstü tüzük kurultayımız olacak. Bu kurultayın ben Türk Milletinin önüne yeni bir umut dolu aydınlık dolu bir yol açacağına, delegelerimizin büyük bir vatanperverlik ve sorumluluk duygusu ile ülkemizi bu badireden çıkaracağına inanıyorum. Bütün dava arkadaşlarımızı ülkemizin bu zor ve sıkıntılı durumdan kurtulmak için büyük kurultayımıza davet ediyorum. İnşallah hayırlı olacaktır.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive