GündemManşetHALEP’TEN, KOBANİ’DEN GELDİLER, BURDUR’A YERLEŞTİLER (Suriye’den ilimize gelen sığınmacıların dramı!)

5 sene ago

Fotoğrafta gördüğünüz Burdur İl Emniyet Müdürlüğü’nün giriş kapısında kimlik çıkartmak için bekleyen ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Burdur’a yerleşen Suriyeli mülteciler. Kimi Halep’ten gelmiş, kimisi de Kobani’de. (Ayn el Arap) İçlerinde terör örgütü IŞİD’le (DEAŞ) yaşanan çatışmaya bizzat katılanlar, ölmekten son anda kurtulanlar var…

Yüzlerinde yaşananların ağırlığı, yorgunluğu var. Ama şaşırtıcı derecede umutlular. Acı bünyelerinde yer ettiğinden, çaresizlik ve mecburiyetten midir bilinmez, adeta yaşananları normalleştirmişler! Biz, sorduğumuz sorular karşısında aldığımız cevaplardan şaşkınlığımızı gizleyemezken, tüylerimiz diken diken olurken, onlar bir çırpıda, çatışmada kafası koparılan insanları, kokuşmuş cesetleri, işkenceleri anlatıveriyor… Sadece Suriye’de yaşanan çatışmalarda değil, Suruç’ta yaşanan terör saldırısında da yakınlarını kaybetmişler. Evlerini bombalardan virane halde, yakınlarının cesetlerini ise çatışma alanlarında bırakmışlar. Tek istekleri, terör örgütü IŞİD’in bir an önce ülkelerini terk etmesi. Suruç’taki olaylar ise; onlara ‘saldırılar Türkiye’de de yoğunlaşabilir’ endişesi yaşatıyor!

Suriyeli mülteciler yaşadıkları o insanlık dışı ortamı, acıyı, acının kendilerinde bıraktıkları izleri Muhabirimiz Hacer Zeren’e anlattı.

İNSUYU’NDA FASULYE TOPLAYARAK YAŞIYORLAR

15 gün önce Suriye’nin Halep şehrinden Burdur’a gelen Lale Allavi, Suriye’de hep kötü yaşam olduğunu, hep mutsuz olduklarını anlattı. İnsuyu bölgesinde açtıkları çadırda kaldıklarını söyleyen Lale Allavi, “Burdur’da daha mutluyum. İyi yaşam yok Suriye’de hep kötü yaşam. Orada mutsuzdum. Burdur’a 3 aile olarak geldik. 30 kişiyiz. Suriye’deki çatışmalarda ailelerimizden çok ölen oldu. Bombalarla evler yıkıldı. Türkler iyi, Allah onlardan razı olsun.” dedi.

SAVAŞ BİTMEDEN ASLA!

Herhangi bir yardım almadıklarını, İnsuyu’nda fasulye toplayarak geçim sağladıklarını anlatan Allavi, Suruç’ta yaşanan terör saldırısında da ölen yakınları olduğunu söyledi. Suruç’ta yaşanan olaylardan çok etkilendiklerini ve tedirgin olduklarını anlatan Lale Allavi, ‘savaş bitmeden Suriye’ye kesinlikle dönmeyiz’ diyor.

ÇATIŞMAYA KATILDIK

Murat Abdo ise 20 yaşında. 4 senedir Burdur’da yaşıyor. Kobanili. Kobani’de 4 kez IŞİD’le çatışmaya girmiş. Vücuduna kurşun girince, korkmuş ve babasına bir daha çatışmaya girmeyeceğini söyleyerek, Suriye’den çıkmaya karar vermiş ve Türkiye’ye sığınmış. Kobani’de sürekli savaşın içinde olduklarını söyleyen Murat Abdo, şahit olduğu, kan donduran olayları anlattı. Kobani’de, sürekli cenaze olduğunu, kafaların kesildiğini ve etraftan ceset kokuları geldiğini söyleyen Murat Abdo, işkence, dayak gibi görüntülere de şahit olmuş. ‘Psikolojin bozuldu mu, kendini nasıl hissediyorsun?’ diye sorduğumuzda ise , “Çatışmalarda kardeşlerim öldü, arkadaşlarım öldü, amcam öldü. Çok rahat değilim.’ diye yanıt verdi.

SADECE İŞ İSTİYORUZ, BİZ ÇALIŞIR KAZANIRIZ

Murat Abdo’nun annesi ve babası sağ. Sağ olan kardeşleri de Burdur’da. Abdo, burada bulunmaktan memnun… Türkiye’de sürekli kalmayı düşünüyor ve Kobani’ye dönmeyi asla düşünmüyor. Burada iş imkanı bulup çalışabildiğini söyleyen Abdo, kimseden yardım talebinde de bulunmuyor. Sadece işe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Abdo, tek isteklerinin ise IŞİD’in bir an önce Suriye’den çıkması olduğunu söyledi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive