GündemManşetHalen yaya’yız! (Öncelik sürücülerden, yayalara geçemedi)

1 sene ago

İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Şubat ayı içerisinde 81 il’de eş zamanlı olarak başlatılan projeye araç sürücüleri, halen uyum sağlayamadı.

Burdur Belediyesi tarafından yaya geçitlerine yazılan ‘öncelik yayanın’ yazısı dahi işe yaramıyor. Burdur halkı dakikalarca yaya geçitlerinin önünde araçların geçmesini ve kendilerine yol verilmesini bekliyor.

Burdur caddelerinde birçok yaya geçidi olmasına rağmen yayalar özellikle Cumhuriyet Meydanı ve Müze Parkı önündeki yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçmekte sıkıntı yaşıyorlar.

Şehir içerisinde hız kontrolünü en aza indirerek yayaya yol vermesi gereken araç sürücüleri aksine daha hızlı araç kullanarak ilerlemeye ve caddelerdeki sinyalizasyon işaretlerine yakalanmamaya çalışıyor. Bundan da anlaşılıyor ki bu konuda ne kadar proje üretilirse üretilsin, yasaklar, cezalar getirilsin, insanlar alışkanlıklarından maalesef vazgeçemiyor!

Sadece Burdur’da değil, ülke genelinde trafik kurallarına uymakta zorlanan, kuralları dikkate almayan bir toplumuz. Bu yüzden trafik kazalarının da çok yaşandığı bir ülkede yayalara saygı gösterilmesini beklemek biraz iyimserlik olacak!..

Trafik kurallarına uyum için özel eğitimlerin verilmesi ve trafik bilincinin küçük yaşta çocuklarımıza kazandırılması belki de; ileride bizlerin hayal ettiği bir düzeye gelir, diye düşünüyoruz. Her ne kadar sürücüler bu kurala uymasa da ‘öncelik hayatın, öncelik yayanın’ diyoruz.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive