EğitimManşet‘Hadi Gel; Köyümüze Geri Dönelim’

1 sene ago

Burdur’da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Burdur İnovasyon İle Gelişen Eğitim (BİLGE) projesi kapsamında ‘Hadi Gel, Köyümüze Geri Dönelim, Hem Çalalım, Hem Söyleyelim’ projesi başladı.

Proje kapsamında Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi Müzik Bölümü öğrencileri Yazıköy Ortaokulu’ndaki 75 öğrenciye Bağlama, Gitar, Keman, Ritim ve Koro eğitimi veriyor.

DHA’ya konuşan Burdur Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi müzik bölümü tarafından projenin yürütüldüğünü söyleyen Koordinatör Öğretmen Emrah Turgut; “Bilge Projesi kapsamında ilk etkinliğimiz Yazıköy Ortaokulu’nda başladı. Bağlama, Gitar, Keman, Ritim ve Koro atölyelerinde öğrencilerimiz bildiklerini köydeki arkadaşlarına öğretiyorlar. Çok güzel bir sinerji oluştu. Bu işin mutfağında olarak Öğretmenliğin ne kadar zor olduğunu gördüler. Amacımız özgüven duygusunun gelişmesi. Arkadaşlık, işbirliği gibi değerlerin gelişiminde bu projenin büyük bir rol alacağını düşünerek bu projeye başladık” dedi.

Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi’nde okuyan 18 öğrencinin öğretici olarak yer aldığı Projenin Yazıköy Ortaokulu’ndan sonra Merkez Halıcılar Köyü Ortaokulu ve Merkez Yardımsevenler Derneği Ortaokulu’nda da devam edeceğini aktaran Turgut; “17 Nisan günü projenin konserini vereceğiz. Gönüldeki bir tele dokunabildiysek ne mutlu bize” diye konuştu.

Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden Gitar Öğreticisi Duru Ülper; proje kapsamında köydeki arkadaşlarına bildiklerini öğretmekten ve proje içerisinde olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Yazıköy Ortaokulu 6’ıncı sınıf öğrencisi Gamze Esra Akalın da; “gitar çalmayı çok istiyordum.Köyde imkanımız yoktu. Bu proje sayesinde gitar çalmayı öğreniyorum. Çok mutluyum” dedi.

Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Bağlama Öğreticisi Hasan Acar isimli öğrenci ise; “bu projede mutluyum. Başkalarına bişeyler öğretmek güzel. Öğrenmek isteyenlere faydamız dokunuyor ama öğretmenliğin zor olduğunu da burada öğrenmiş oldum” dedi.

Yazıköy Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Mehmet Özdilek ile aynı okulun 7’inci sınıf öğrencisi Yağmur Umman isimli öğrencilerde bağlama çalmayı öğrenmek istediklerini ancak köyde buna imkan olmadığını belirterek; “bu proje ile bu imkan ayağımıza geldi. Saz çalmayı öğreniyoruz. Çok mutluyuz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive