KültürManşetHACILAR KAZILARI SPONSOR BEKLİYOR

4 sene ago

Burdur’un zengin tarih ve kültür birikimini yansıtan sembol yerlerden biri olan Hacılar kazılarında yeni sezon çalışmaları sürüyor. Burdur’un on bin yıllık geçmişinden izler sunması bir yana Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan, insanlık tarihine ışık tutan Hacılar kazıları, daha fazla ilgi, daha çok kaynak bekliyor.Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de dün gerçekleştirdiği Hacılar Büyük Höyük kazı ziyaretinde, Hacılar kazılarının önemine vurgu yaparken, Hacılar kazılarının daha fazla desteğe ihtiyacı olduğuna da dikkat çekti. Hacılar kazılarını gerçekleştiren Refik Duru ve Gülsün Umurtak’la yaptığı sohbette Başkan Ercengiz, Hacılar’ın kaynak ihtiyacına, sponsor desteğine ve tanıtıma olan ihtiyacına işaret etti.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ile birlikte Hacılar Höyüğü kazılarını ziyaret ederek kazı başkanları Gülsün Umurtak Duru ve Refik Duru’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Gülsün Umurtak; “5 sezondur savunma sistemi olarak kullanılan binaları ortaya çıkardık. Böyle bir yerleşkeyi seçerek, 6 yılda bu duruma ulaştırıp, Türkiye ve dünya arkeolojisine kazandırdığımız için çok gurur duyuyoruz. İlk günden bu yana 2-3 bilimsel yayın sunuyoruz. Dünyanın her yerinde Hacılar ve Büyük Höyük tanındı. Refik Duru ve benim makalelerime her yerde ulaşabiliniyor. Tek üzüntümüz, bizi bir sponsorun desteklememesi. Üniversitemiz ile Kültür ve Turizm Bakanlığı olanaklar çerçevesinde sürekli destek vermekle birlikte yardımlarını sunuyor. Böyle bir yerleşkeyi gelecek kuşaklara sunmak bizim görevimiz ve arzumuz. Yapamayacak olmaktan endişe duyuyorum. İnsanların aktif olarak arazide çalışma süresi bellidir. Gönül ister ki çevreden, kentten insanlarımız daha çok ilgi göstersinler. Kentin ve bölgenin 5 bin yıllık geçmişini ortaya çıkardığımız için insanların bize destek vermelerini isterdik. Bu konuda Belediye Başkanımızın bize ilgi gösterip, destek olmasından duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum” dedi.

İnceleme sonrası açıklamada bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Anadolu, her yanından tarih fışkıran bir coğrafya. Bugün de hemen hemen Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden birisinin yer altından çıkarılmasına tanıklık ediyoruz. Maalesef olanaksızlıklar işleyişi biraz yavaş götürüyor. Hocalarımızın enerji dolu olmalarına rağmen, enerjilerini tam olarak verememelerini üzülerek görüyoruz. Türkiye’de birçok şeye para bulunurken, toplumun kendi tarihiyle buluşmasına kaynak sağlanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Hocalarımızla küçük bir beyin jimnastiği yaptık ve UNESCO’ya başvuru yapacağız. Bu kabul görürse, bundan sonraki süreç belki daha farklı işleyecek. Kremna’dan, Sagalassos’tan ve Kibyra’dan çok daha önemli bir yerleşimin üzerindeyiz. Hacılar kazısında şu an yarısına bile ulaşılmamış durumda. Kazı tamamlandığı zaman birçok tarihe ışık tutacaktır. Yeterli tanıtımın olmadığını düşünüyorum. Bu tanıtım eksikliğinde hepimiz suçluyuz. Yerel yönetimlerin, Valiliğin, siyasilerin, İl Özel İdaresinin, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün, hatta Bakanlığın daha fazla emek sarf etmesi gerekiyor. Burdur’a yıllar önce ‘Uyuyan güzel’ lakabı takılmıştı, ama Burdur yavaş yavaş uyanıyor. Medeniyetlerin ortaya çıkarılmasıyla, uyanmış bir güzeli tüm dünya‘ya tanıtmış olacağız.

Üyesi olduğumuz Tarihi Kentler Birliği var. Daha önce tarihi yerleşkelerimizi taşıdığımız gibi Hacılar Höyüğünü de oraya taşımayı düşünüyoruz. Birlikte çok daha kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Oradakilerin dikkatini Hacılar’a çekebilirsek, daha yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü onların tanıtım ağı ve gücü bizlerden çok daha fazla. Umuyorum hakkettiği değeri Hacılar görecektir. İstasyon Höyüğüyle ilgili hocam her zaman olduğu gibi centilmen ve beyefendi kişiliğiyle üstlenmeye hazır olduğunu aktardı. Gücü yettiği ölçüde destek verebileceğini söyledi. Önemli olan buralara kaynak aktarmak, plan ve proje hazırlayabilmek. Böyle bir destek sağlanırsa, hocalarımızın birikiminin çalışmalara yeteceğini biliyoruz. Hazır kazının tamamlanmasının ardından, Hacılar’ın topluma açılması, İstasyon Höyüğü’nde çalışmaların başlaması için kamuoyu baskısı artacaktır. Bir kentin değil, bir medeniyetin tarihini ortaya çıkarıyorlar. Keşke bu iş daha fazla ilgi ve ekonomik destek görebilse ve insanların geçmiş dönemlerde burada nasıl bir hayat kurduklarını herkes görebilse. Bizim yerel yönetim olarak görevimiz de böyle çalışmalara destek vermek. Yapılan işler ve yayınlar bizleri keyiflendiriyor. Birileri mutlaka bu işe sahip çıkmalı ve sponsorluk desteği vermeli. Anadolu’nun en büyük talihi bu kadar çok medeniyetlerin yer altında olması, talihsizliği de bu medeniyetleri gün yüzüne çıkaracak olanaklarının olmayışı. Ama umudumuzu yitirmemek lazım. Her bir deniz yıldızını, denize kavuşturursak ona yeniden hayat vermiş oluyoruz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive