KültürManşetHACILAR KAZILARI, İNSANLIK TARİHİNİ AYDINLATIYOR (5 bin yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor)

5 sene ago

Burdur merkez Hacılar köyünde doğup büyüyen uzun yıllar Avrupa’da çeşitli ülkelerde yaşamını sürdüren Hasan Kaya, hayatından kesitleri, iz bırakan değişimlerini kitaplaştırdı. ‘İbret’ adını taşıyan dört kitaplık serinin ilk’i olan ‘İbret-1’ denemesi kitapseverlerle buluştu.

Boy yayınlarının yayımladığı Ağustos 2015’te birinci baskısının yapıldığı İbret-1 kitabında Hasan Kaya, eserinin edebi bir iddia taşımadığını belirterek, “öykünün en yararlı olacağı, ders verebileceği kesimin, henüz evlenme çağına gelen gençler olacağı için İbret adını vermeyi uygun buldum. Yazılanların hiçbir yerinde, hiçbir anında abartı veya yaşanmamış bir olay yok. Yazıların tümü yaşandı” dedi.

Çocukluğunun geçtiği Hacılar Köyü’nde yaşayan Hasan Kaya, olabildiğince yalın ve içten bir dil kullanmaya çalıştığını, kitabı okuyan her bir kişinin eserde kendi duygularıyla ilgili bir şeyler bulabileceğini söyledi. Kaya, “geçmişten ders alınır. Geçmiş yeniden yaşanmaz. Bizden üç nesil önce yaşayan insanlarla şimdi yaşayan insanlara yakından bakıldığında aşağı-yukarı aynı duygu ve düşünce dünyasını yaşamışlar. Yani, insani duygular her çağda ve her nesilde insanlık tarihinde ne kadar eskiye gidilirse gidilsin, aşağı-yukarı aynı olmuştur. Hayatta kalma içgüdüsü, neslini sürdürme içgüdüsü en önemlileridir, gerisi ayrıntılardır. Bu eserden birileri ders alırsa, ibret alırsa çok mutlu olurum” diyor…

1952 yılında Burdur’un Hacılar Köyü’nde bir çiftçi ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen, 18 yaşına kadar Hacılar’da yaşadıktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olan Hasan Kaya, uzun yıllar Avrupa’da yaşadı. Fransa’da 16 yıl, Almanya’da 7 sene, İngiltere’de 9 ay, İsveç’te 2 ay ve Romanya’da bir yıl yaşayan Kaya, yaşadığı her ülkenin başta dili olmak üzere kültürünü öğrenmeye çalıştı. Her zaman yeni şeyler öğrenmeyi kendisine ilke edindi. Doğayı çok sevdiği için, doğayla, çevreyle içiçe olabilmek amacıyla köyünde yaşamını sürdüren Kaya, yaşamındaki değişimleri 15 yıllık bir çalışma sonucu dört cilt olmak üzere İbret adında topladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive