GündemManşetSporÜniversite-MAKÜGÜREŞÇİLER, MAKÜ’NÜN GURURU

5 sene ago

            Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyan 17’si erkek, 3’ü bayan 20 milli güreşçi uluslararası arenada ülkemizi, ilimizi ve  MAKÜ’yü başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

MAKÜ’de eğitim gören milli güreşçilerimiz ile gurur duyduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Üniversite Güreş Takımı olarak bu yıl A klasmanında ilk 3’te yer almak istediklerini belirtti.Geçtiğimiz yıl B Klasmanında Türkiye Şampiyonu olan ve A Klasmanına yükselen milli güreşçilerimiz, bu sene A Klasmanında ilk 3’e girmek için yoğun şekilde antrenmanlarına devam ediyor. Sabah güne koşu ile başlayan ve sonrasında ısınma hareketleri ile devam eden milli güreşçilerimiz daha sonra fitness salonunda kondisyon çalışması yapıyor.

MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Milli Takım Antrenörü olan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Şahin gözetiminde antrenmanlarını minder üzerinde sürdüren milli güreşçilerimiz ülkemizi ve MAKÜ’yü uluslararası arenada temsil etmenin gururunu yaşıyorlar.

Halen Güreş Federasyonu Başkanı olan Hamza Yerlikaya’nın MAKÜ’den mezun olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin,  Üniversitemiz bünyesinde bu sene 20 adet milli güreşçi bulunduğunu,

MAKÜ’de eğitim gören güreşçilerin hepsinin dünyada, Avrupa ‘a ve olimpiyatlarda derecesi olduğunu, milli güreşçi barındıran üniversiteler sıralamasında ikinci sırada yer aldıklarını açıkladı.

MAKÜ’yü uluslararası arenada temsil eden Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi bayan Milli Güreşçimiz Meral Özen,  MAKÜ’de olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Ülkemizde halkın güreşe bakış açısının çok farklı olduğunu dile getiren Özen, “biz de güreş deyince herkesin aklına erkek sporu geliyor. Yani bayanların güreş yapması yadırganıyor. Şuan 3 bayan olarak milli takımda yer alıyoruz. Ahmet hocamızın sayesinde daha büyük başarılara ulaşacağımızı düşünüyorum. Ayrıca minderde karşılaştığımız zorluklara gelecek olursak; çok antrenman yapmamız lazım, tabi erkekler kadar çok yapamıyoruz, çünkü bizim antrenman yapabileceğimiz partnerimiz yok, bu yüzden de partner sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive