Burdur’un Necatibey Mahallesinde  türkülere konu olan tarihi Gümüş’ün Değirmeni’nde restorasyon çalışmaları sürüyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle Burdur tarihine sahip çıkılması amacı ile hayata geçirilen ve su kültürünün de gelecek nesillere aktarılması hedefiyle tarihi Gümüş’ün Değirmeni’nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Tarihi Gümüş’ün Değirmeni’nde başlatılan restorasyon çalışmaları yüklenici firma tarafından tamamlanmasının ardından Değirmen Müzesi haline getirilerek vatandaşların hizmetine sunulacak.

1 Haziran 2020 itibariyle yer teslimi yapılan BAKA’dan %75 destek alınarak yapımına başlanan restorasyon çalışmasının 270 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, tarihi Gümüş’ün Değirmeni hakkında;” Burdur’un türkülere konu olan değirmenlerinden birisini kültür varlığı olarak Burdur halkına armağan etmiş olacağız. Geçmiş dönemde değirmenleri Ermenilerin, Rumların işlettiğinden bahsedilir Burdur türkülerinde. Özellikle ‘Onikidir Şu Burdur’un Dermeni’ türküsünde bunu gayet iyi görebiliyoruz. Ali Bey Değirmeni bizden önceki dönemde Sayın Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya tarafından kamulaştırması yapılarak restorasyon için planlanmıştı. Restorasyonu bize kısmet oldu. Biz bir yandan bu değirmeni ayağa kaldırırken etrafını da mesire alanı olarak düzenleyeceğiz. Çünkü vatandaşımızın bu alanı sadece gezip görmek üzere değil kullanmak üzere gelmesini de yürekten istiyoruz. Çalışmalarımız bundan sonra bu yönde olacak” ifadelerini kullanmıştı.

-Muhammet Fatih Başcı