EğitimEkonomiGündemManşetÜniversite-MAKÜGrafik Tasarım okudu, dede mesleği sobacılığı sürdürüyor

7 ay ago

Burdur’lu Şeref Arık (31) Akdeniz Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu ama dede mesleği sobacılığı devam ettiriyor.

Burdur’da adını aldığı dedesi Şeref Arık’ın Bakırcılar Arastası’ndaki işyerinde dedesi ve babasından sonra üçüncü nesil olarak sobacılık mesleğini sürdüren Şeref Arık “rahmetli dedem sobacılık mesleğine 1948’de başlamış, babam 1977’de ilkokulu bitirdikten sonra babasının yanında mesleğe devam etmiş. Ben de Akdeniz Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü bitirdim. Dedem ve babamdan sonra üçüncü nesil olarak bu mesleği sürdürüyorum” dedi.

Arık; “üniversiteyi bitirdim ama dükkanımızın başına geçtik. Dede, baba mesleğimizi sürdürüyorum. Tek başıma çalışıyorum. Meslekte tek başına olmak zor ama işçi çalıştırmak şu şartlarda büyük sıkıntı. Asgari ücret ve sigortalı işçi çalıştırmak büyük sıkıntı. İşimiz ağır iş. Bulduğumuz işçi de bazen dayanamıyor ‘çalışamayacağım’ deyip gidiyor” dedi.

Kış mevsiminde işlerinin yoğunlaştığını ve gece geç saatlere kadar çalıştıklarını anlatan Arık “kış mevsiminde yeri geliyor sabahlıyoruz, yeri geliyor pazar günü de çalışıyoruz. Girdi fiyatları yükselince soba fiyatları da aşırı derecede arttı. Doğalgaz kullanımından dolayı sobaya eskisi gibi rağbet yok. Satışlarımız düştü. Artık hedef kitlemiz sadece köylüler” diye konuştu.

Sobacılık mesleğinde çırak yetişmediğini anlatan Arık “yıllar önce 15-20 tane soba imalatçısı olan Burdur’da şu anda 3 imalatçı kaldı. Meslekte bizden sonra yapacak genç yok. Meslekte çırak yetişmiyor. Dedem bıraktıktan sonra babam devam etti. Şimdi ben mesleği sürdürüyorum. Allah uzun ömür versin 6 aylık bir oğlum var. Büyüdüğünde bu mesleği seçerse devam ettirir mi ettirmez mi bilmiyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive