Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük birleşik ve müşterek tatbikatlarından biri olan Efes-2024 Tatbikatı, İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştiriliyor. Tatbikatın seçkin gözlemci gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı beklenirken, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları da tatbikatı yakından takip ediyor.

66582Fdd73638333 W1200Xh800

Efes-2024 Tatbikatı'na 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personel katılıyor. Tatbikatta, katılımcı ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargah ve birliklerin askeri imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirilmesi amaçlanıyor. Birleşmiş Milletler Barış Destekleme Harekatı jenerik senaryosundan faydalanılan tatbikat, herhangi bir ülkeyi hedef almıyor.

66582Fd1459B4671 W1200Xh800

Tatbikatı takip eden yabancı ülke temsilcileri arasında Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zukan Helez, Gine-Bissau Savunma Bakanı Nicalou Dos Santos, Kongo Savunma Bakanı Charles Richard Mondjo, Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Tanzanya Savunma ve Ulusal Hizmet Bakanı Stergomena Lawrence Tax, Uganda Savunma ve Gazi İşleri Bakanı Jakob Marksons Oboth, Gambiya Savunma Bakanı Sering Modou Njie, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Arben Kingji, Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kerim Veliyev, Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Gojko Knezevic ve Birleşik Arap Emirlikleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral İsa Seyf bin Eblan el-Mazrui yer alıyor.

Polisin evinden hırsızlık yapan 2 şüpheli yakalandı Polisin evinden hırsızlık yapan 2 şüpheli yakalandı

66582Fd946536318 W1200Xh800

Tatbikata katılan ülkeler arasında Almanya, ABD, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Burkina Faso, Fransa, Gambiya, Gine, Gürcistan, İtalya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kore Cumhuriyeti, Kongo, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Letonya, Libya, Macaristan, Mali, Meksika, Moğolistan, Moldova, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Somali, Suudi Arabistan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Zambiya ve Zimbabve bulunuyor.

Gece faaliyetleri dün başarıyla tamamlanan tatbikat, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile geniş katılımlı olarak icra ediliyor.

Editör: Hatice Kübra Savaş