DOLAR 20,5094 0%
EURO 22,1575 0.22%
ALTIN 1.287,142,44
BITCOIN 5675311,96%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÖZLER ALTILI MASADA; CUMHURBAŞKANI ADAYI BELLİ OLACAK MI?

GÖZLER ALTILI MASADA; CUMHURBAŞKANI ADAYI BELLİ OLACAK MI?

ABONE OL
2 Mart 2023 15:07
GÖZLER ALTILI MASADA; CUMHURBAŞKANI ADAYI BELLİ OLACAK MI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son Dakika; Gözler kritik toplantıda; Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belli olacak mı, kim olacak?
Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayını belirleyeceği toplantı, Ankara’da Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde başladı. (2 Mart 2023 Perşembe günü)

Türkiye bir yandan 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin izlerini, yaralarını sarmaya çalışırken, ‘deprem odaklı’ üç haftalık gündemden sonra siyaset de yavaş yavaş ısınıyor.

11 il’i vuran Maraş depremlerin yanı sıra siyaset, seçim yarışı da gündeme yerleşmeye başladı…

Millet İttifakı çatısı altında bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi, bir araya geldi. Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda 6’lı masa, liderler ilk kez Cumhurbaşkanı adaylarını, isimleri masaya yatırırarak Cmhurbaşkanı adayını belirleyecek.
Saadet Partisi Genel Merkezi’ne ulaşan ilk isim CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu’nun ardından genel merkeze ulaşan isimler sırasıyla Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu.
Akşener’in ardından son olarak sırayla DEVA Partisi Genel Başkanı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu genel merkeze geldi.

ADAY AÇIKLANACAK MI?
6’lı masa bugün gerçekleştireceği toplantıda cumhurbaşkanı adayını belirleyecek fakat açıklamayacak. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapılması öngörülüyor.
Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin genel başkanının 13 Şubat 2022 tarihinde başlattığı görüşmelerin ilk tur çalışmaları Saadet Partisi ev sahipliğinde 21 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmıştı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın ikinci tur görüşmelerinin ilki 2 Ekim’de, CHP Genel Merkezi’nde yapılmıştı.
Liderler 26 Ocak 2023’te, İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelmişti. Bu toplantını ardından, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni, 30 Ocak’ta Ankara’da yapılan altı siyasi parti genel başkanının katıldığı toplantı ile açıklanmıştı.
Milli İttifakı’nın genel başkanları, 13 Şubat Pazartesi günü Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelecekti. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin ardından Millet İttifakı liderleri, deprem bölgesini ziyaret etti. 13 Şubat’taki toplantının bu nedenle ertelendiği açıklanmıştı.
Altı siyasi partinin genel başkanı 18 Şubat’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde “deprem” özel gündemi ile toplanmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.