Burdur-Antalya Karayolu üzerinde bulunan ve Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

İnsuyu Mağarası, çevresinde yapılan bilinçsiz sulama nedeniyle içindeki irili ufaklı 9 göl kurumasına rağmen ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. İnsuyu mağarasını binlerce yerli ve yabancı turist gezdi.

Antalya’dan İnsuyu Mağarasını görmek için geldiklerini söyleyen Hüseyin Özmen, “Burası doğa harikası, çok farklı ama göllerde su kalmamış. Üzüntü verici” diye konuştu.

İstanbul’dan ailesiyle birlikte İnsuyu Mağarasını görmek için geldiğini söyleyen Naz Sağlam ise; “Büyük göl yazıyor ama göl yok. Suları çekilmiş. Ama İnsuyu Mağarası gezilip görülmesi gereken doğa harikası bir yer” dedi.

Soma’dan geldiğini belirten Nuray Kaya’da “Gerçekten çok güzel, gezilip görülmesi gereken bir yer ama göllerde su olmaması üzücü” ifadelerini kullandı.

İnsuyu Mağarası; Karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucu sarkıt ve dikitlerin meydana geldiği İnsuyu Mağarası Burdur-Antalya karayolu üzerinde, Burdur’a 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mağara toplam 597 metre uzunluğunda yatay bir mağaradır. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin oluşum tarzları dikkate alındığında, mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. İnsuyu Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 9.7.1976 gün ve A 113 sayılı kararı ile birinci derece doğal sit olarak tescil edildi.