BölgeÇevreManşetGÖLLER BÖLGESİNİ YURT EDİNEN KUŞLAR

7 ay ago

Türkiye genelinde her yıl kış döneminde sulak alanlardaki su kuşu değişimleri mevsimsel olarak izlenerek, önemli ölçüde veri elde edilmesine imkân sağlamak amacıyla yapılan kış ortası kuş sayımı çalışmaları tamamlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü tarafından göller yöresinde 11 Ocak 2020 tarihinde Beyşehir gölünde başlayan sayım çalışmaları Eğirdir Gölü, Kovada Gölü, Burdur Gölü, Yarışlı Gölü, Çorakgöl ( Bayındır Gölü), Karataş Gölü, Salda Gölü, Gölhisar Gölü, Yapraklı Barajı, Yazır Gölü, Avlan Gölü, Beymelek Lagünü, Demre Kuş Cenneti, Patara Sulak Alanı- Ova Gölü, Titreyen Göl, Boğazkent, Kırkgözhan Sazlıkları olmak üzere toplam 18 sulak alanda gerçekleştirildi. Yapılan çalışmada 43 türden 739 bin 142 su kuşu sayıldı.

1 hafta süren sayım çalışmalarının ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürü Rıza Kamil dün Karamanlı ilçesi Karataş Gölü’nde Kış Ortası Su Kuşu Sayım sonuçları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürü Rıza Kamil yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü olarak göller yöresinde her yıl olduğu gibi sulak alanlar açısından zengin bölgemizde kışlayan su kuşu popülasyonlarını tespit etmek üzere her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz kış ortası su kuşu sayım çalışmalarımıza 11 Ocak 2020 tarihinde Beyşehir Gölü’nün sayımı ile başladık. Beyşehir Gölü sayımını Doğa Koruma ve Milli Parklar 8.Bölge Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirdikten sonra bölgemiz sınırlarında Burdur, Isparta ve Antalya illerindeki toplam 18 sulak alanda sayım çalışmalarını tamamladık.

Göller Bölgesi Kış Ortası Su Kuşu Sayım (KOSKS) çalışmalarının koordinasyonu Bölge Müdürlüğümüz Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bölge müdürlüğümüz şube müdürleri, bağlı şefliklerdeki teknik personel, bölgedeki uzmanlar ve kuş gözlemcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sayımlar esnasında av koruma ekipleri de çalışmalara eşlik ederek kaçak avcılara yönelik denetim yapmış ve yasal işlem uygulamıştır. Özellikle ulaşımı zor noktalarda teknolojik donanım ve araçların desteği ile denetim yapılmış olup, drone kullanılarak yakalanan kişilere yasal işlem yapılmıştır.

Kış Ortası Su Kuşu Sayımları biyoçeşitliliğin izlenmesi için önemli bir araç olarak tüm dünyada kabul görmüştür. Türkiye’de 1967 yılında başlayan KOSKS’lar 2004 yılından sonra her yıl yapılarak düzenli yapılan önemli bir tür ve alan izleme çalışması olarak yerleşmiştir. Sayımların amacı; alanlar ve türler bazında su kuşu popülasyonlarının kısa ve uzun vadede gösterdikleri değişimleri, türlerin dağılımlarını belirlemek ve ortaya çıkan veriler ışığında alanlar ve kuş türleri için koruma öncelikleri oluşturmaktır.

Zorlayıcı hava koşullarına rağmen sayım ekiplerimiz bölgemizdeki sulak alanlarda kış ortası su kuşu sayımlarını tamamlamış olup 2020 Göller Bölgesi KOSKS sonucunda 18 sulak alanda 43 türden 739142 su kuşu saymışlardır.18 sulak alan içerisinde bölgemizde en çok sayılan ilk beş su kuşu türü ise; Sakarmeke(434990), Elmabaş patka (97191), Macar ördeği (75478), Çamurun (30559), Bahri (12288).” Dedi.

2019 kış ortası su kuşu sayımlarında bölgemizde 48 türden 583183 su kuşu sayılmıştı.

Kodlama : SadeMedia Interactive