ÇevreManşetGöller Bölgesi’nde kuş sayımı

1 sene ago

Göller Bölgesi Kış Ortası Su Kuşu Sayım Çalışmaları Bitti

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğü kapsama alanınındaki göllerde kışlayan su kuşu popülasyonlarını tespit etmek üzere kış ortası su kuşu sayım çalışmaları tamamlandı.

Ekipler ilk olarak 12 Ocak 2019 günü Doğa Koruma ve Milli Parklar 8’inci Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Beyşehir Gölü’nde sayım yaptı. Ekipler Beyşehir’in ardından Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ve Burdur Gölü’nde su kuşlarının sayımını yaptı. Ekipler daha sonra Antalya’daki sulak alanlarda sayım çalışması yaptı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil “Göller Bölgesi Kış Ortası Su Kuşu Sayım (KOSKS) çalışmalarının koordinasyonu Bölge Müdürlüğümüz Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Necmettin Ay ve Uzman Biyolog Lale Aktay Sözüer tarafından gerçekleştirilmektedir. Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu, Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Isparta Şube Müdürü Hasan Eryiğit, Antalya Şube Müdürü İsmail Kaya başta olmak üzere, bağlı şefliklerdeki teknik personel ve bölgedeki kuş gözlemcilerinin katılımı ve katkısı ile gerçekleştiriliyor. Sayımlarda şu ana kadar 45 su kuşu türü tespit edildi” dedi.

Kamil şunları söyledi; “Sayımlar esnasında av koruma ekiplerimiz de çalışmalara eşlik ederek kaçak avcılara yönelik denetim yapmakta ve yasal işlem uygulamaktadır. Ulaşımı zor noktalarda teknolojik donanım ve araçların desteği ile denetim yapılmaktadır. Eğirdir Gölü’nde Drone kullanılarak yapılan denetimde yakalanan 4 kişiye yasal işlem yapılmıştır. Zorlayıcı hava koşullarına rağmen sayım ekiplerimiz bölgemizdeki sulak alanlarda kış ortası su kuşu sayım çalışmalarını tamamladık.”

Kodlama : SadeMedia Interactive