EkonomiİlçeManşetGölhisar’da ‘güneş enerjili SERA’

5 sene ago

Burdur’da güneş enerjisine yönelik yatırımlar artarak devam ediyor. Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da, bilindiği gibi üreticinini en büyük girdi maliyetlerinin başında enerji maliyetleri geliyor. İşte; bu soruna çare olabilecek örnek bir adım ilimiz Gölhisar ilçesinde hayata geçiriliyor. Bölgenin ilk güneş enerjili Serasi Gölhisar’a kuruluyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 9. Etap kapsamında Gölhisar ilçesinde devam eden ‘2 Adet Alternatif Enerji Kaynaklı Sera Proje’ alanlarında Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş.Fırat Erkal ile İlçe Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Ş.Fırat Erkal konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “Söz konusu projelerin toplam proje bedeli 1.790.000,00 TL olup bu bedelin % 50’si olan 895.000,00 TL Bakanlığımızca yatırımcılarımıza hibe olarak verilecektir. Bu yatırım ile bölgenin ilk güneş enerjili seraları olması nedeniyle çiftçilerimize örnek teşkil edecektir. Ayrıca bölgemizde üretim ve istihdam artışı da sağlanacaktır. 10. Etap kapsamında da Çavdır İlçesinde 2 Adet Alternatif Enerji Kaynaklı Sera Projemiz devam etmekte olup bu projeler ile de yatırımcılarımıza 2.518.000,00 TL hibe ödemesi yapılacaktır.” bilgisini paylaştı.

Ülkemizde güneş enerjisi potansiyeli bakımından Akdeniz Bölgesi ikinci sırada yer almakta, seracılık alanında ise ilk sırayı almakta. Bölgemizde kıyı kesimlerden iç kesimlere doğru gidildikçe seracılıkta ısıtma maliyeti artıyor.  Alternatif enerji kaynakları (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji v.b.) ile temiz enerji kullanımı yanında seracılıkta enerji maliyetleri büyük oranda düşecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive