EkonomiGündemİlçeManşetGölhisar’da büyük bir hayal gerçekleşiyor (KAPALI DEVRE SULAMA)

6 ay ago

GÖLHİSAR SULAMASI 2. KISIM DSİ -TOKİ İŞBİRLİĞİNDE DEV YATIRIM PROJE TUTARI YAKLAŞIK 300 MİLYON TL.

Çevre Şehircilik Bakanlığı TOKİ İHALE TARİHİ 16.06.2020

Burdur’da dev bir sulama yatırımı projesi daha hayata geçiyor. Burdur’un ve bölge’nin en verimli ovalarından biri olan GÖLHİSAR OVASI modern, kapalı sulama sistemine kavuşuyor. Son zamanların en kapsamlı, büyük ölçekli sulama yatırımlarından biri olan Gölhisar’da ki bu yatırım, büyük bir hayalin gerçekleşmesi anlamına geliyor.zBirinci kısım çalışmalarına başlanan ikinci etabın da DSİ-TOKİ iş birliği ile ihalesi yapılacak olan Gölhisar sulama işinin maliyeti yaklaşık 300 milyon lira. (300 trilyon TL)

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Gölhisar Sulaması Yenileme 2. Kısım projesi DSİ büyük işler kapsamında 2020 Yılı Yatırım Programına alındığını açıkladılar.

“1. KISIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”
Gölhisar Sulaması ile ilgili açıklama yapan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “ DSİ tarafından ihalesi gerçekleşen Gölhisar Sulaması 1. Kısım projesi ihalesi gerçekleşmiş ve ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapıldı. Yüklenici firma şantiye kurulum çalışmalarını gerçekleştirdi. Çalışmalarına Süratle başlayarak 2020 Yılı içerisinde yoğun bir hizmet üreteceklerdir.” bilgisini aktardı.
“PROJE İLE TARIMSAL ÜRETİM ARTIŞI İLE BİRLİKTE GELİR GETİRİCİ ÜRÜNLERİNDE ARTMASI BEKLENMEKTE”
Sulamada yaşanan sıkıntılardan dolayı yenileme projesi hazırlandığını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “ Devlet Su İşlerince 1985-1991 yıllarında açık kanal + alçak basınçlı borulu şebeke olarak işletmeye açılan, YAPRAKLI BARAJI  su kaynağından sulanan Gölhisar İlçesine ait sulama sahaların ve Acıpayam sulamasına ait iletim hattının; işletme sorunları, şebekede oluşan aksaklıklar, kanal ve kanaletlerde meydana gelen işletme ve bakım zorlukları, kanallardaki yıpranma ve deformasyon sonucundaki su kaçakları, buna bağlı olarak su iletimindeki zayiatlar, suyun istenilen noktalara ulaşamaması, suyun tasarrufu yönünde alınacak önlemler doğrultusunda, Gölhisarlı hemşehrilerimizden gelen yoğun talepler de (katkı payları ödenmiştir.-2.500.000 TL) göz önünde bulundurularak,  kapalı sistem damlama ve yağmurlama olarak sulanmasıdır. Gölhisar İlçemizde tarımsal gelişmeye açıktır ve sahada Gelişecektir. Söz konusu alanlarda sera üretiminin ileriki yıllarda daha da artacağı ve tarımsal üretim artışı ile birlikte gelir getirici ürünlerinde artması beklenmektedir. Ayrıca projenin hayata geçmesiyle birlikte büyük miktarda su tasarrufu sağlanacaktır. Yapılan çalışmalar neticesinde; Proje ile tasarruf edilmesi beklenen su miktarı 26,68 (hm³/yıl) ‘dır. Proje ile yılda 26,68 milyon m³ su tasarrufu sağlanacaktır.” açıklamasında bulundular.
“1. KISIM ve 2. KISIM ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMASIYLA GÖLHİSAR OVASININ BÜYÜK KISMI KAPALI SİSTEM SULAMA İLE SULANACAK”
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Gölhisar İlçesinde büyük bir projenin gerçekleştirildiğini belirten Özçelik ve Uğur; “ Gölhisar Sulaması Yenileme 1.Kısım 3500 Dekar sulama alanında Gölhisar ve Acıpayam ile toplamda 550 ha alan sulamaya açılabilecektir. 1. Kısım Sulama inşaatı  kapsamında Acıpayam sulamasına ait iletim hattının ve Gölhisar Ana boru hattı ile beraber döşenmesi planlanmaktadır. Bu sebeple 1. kısım kapsamında keşfe oranla sulamaya açılacak alan düşük olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü büyük işler kapsamında Yatırım programına alınarak, TOKİ ve DSİ İŞ BİRLİĞİ İLE İHALESİ PLANLANAN GÖLHİSAR SULAMASI  2. KISIM projesinde  yaklaşık PROJE TUTARI 300 MİLYON TL ile 8660 ha (86660 dekar) arazisinin kapalı sistem sulaması yapılacaktır. Yani Gölhisar Sulaması Yenileme projesi 1. Kısım ve 2. Kısım çalışmalarının tamamlanmasıyla Gölhisar Ovasının büyük bir çoğunluğu kapalı sistem sulamaya kavuşmuş olacaktır. Gölhisar’ımıza hayırlı olsun.” temennisinde bulundular.

Kodlama : SadeMedia Interactive