Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Burdur ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Burdur Gölhisar Yusufca Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “Gövde dolgu çalışmalarımızda sona geldik. Artık son 4 metredeyiz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Burdur Gölhisar Yusufca Barajının tamamlanmasıyla, barajda depolanacak su ile 1.310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.” dedi.

Baraj sıyırma kazıları, dolusavak kazıları, dip savak imalatları, enjeksiyon çalışmaları ve dolusavak imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Akca, “Gövde dolgu imalatlarında artık son aşamadayız. Temelden yüksekliği 45 metre ve su depolama kapasitesi 0,48 milyon m3 olan Burdur Gölhisar Yusufca Barajının tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 milyon 360 bin TL katkı sağlaması hedeflenmektedir.” diye konuştu.