BURDUR’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Yapraklı Baraj Gölü’nde geçtiğimiz ay meydana gelen Balık ölümleri ile ilgili yapılan araştırmada Baraj Gölü’nün su kalitesinde herhangi bir kirliliğe rastlanmadı.
Burdur’un Gölihsar İlçesi’nde bulunan Yapraklı Baraj Gölü’nde geçen ay yüzlerce İsrail sazanı türündeki balığın ölümünün ardından İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gölün suyundan numune alınarak Burdur Gıda Kontrol Laboratuvarına gönderilmişti. Ölen balıklar Otoliz (hayvan ya da bitki hücrelerinin, bakteri ve küf gibi dış etkenlerin her türlü etkisi dışında, kendi enzimleriyle tahrip olması ve aşırı olgunlaşan meyvelerde olduğu gibi (geçginlik) bir çeşit erimeye ya da sıvılaşmaya uğraması) olduğu için ise balıklardan numune alınmamıştı.
Burdur Gıda Kontrol Laboratuvarında yapılan incelemede Baraj gölü suyunda herhangi bir kirliliğe rastlanmadı. Yapılan tahlilde su kriterlerinde balıkların ölümüne sebep olacak bir duruma rastlanmadı.
Balık ölümlerinin neden olduğunun belirlenmesi amacıyla Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü ekipleri tarafından Baraj Gölü’nde inceleme yapılacak.