GündemManşetGÖLHİSAR YAMADI KÖYÜ’NDE; Ramazan Ayı bir başka güzel!

1 sene ago

Bütün köy halkı her akşam iftarda buluşuyor

Günümüz modern, teknoloji çağı, insanlara bencilliği, benmerkezci düşünceyi dayatırken, dayanışma, yardımlaşma duygularını tahrip ediyor.!..

İşte; bu ortamda içinde olduğumuz Ramazan Ayı ayrı bir fırsat, ayrı bir güzellik… Ramazan Ayı oruç ibadetinin yanı sıra birlikte olma, yardımlaşma, dayanışma zeminlerinin zirveye çıktığı bir zaman dilimi…

Her ne kadar günümüz dünyasında, ülkemizde insanlar günlük koşuşturmaca, rutin telaş içersinde, eski Ramazanları arasa da, o günlere büyük özlem duyarak ‘nerede o eski Ramazanlar’ diye hayıflansa da; bu topraklarda özellikle de kırsal kesimde Ramazan ruhu yaşatılmaya, canlandırılmaya devam ediyor.

İşte; bunlara güzel bir örnek, dayanışmanın, birlikte olmanın tadı Ramazan’da her akşam iftar vaktinde Burdur’un Gölhisar ilçesine bağlı Yamadı Köyü’nde yaşanıyor. Yamadı Köyü’nde Ramazan Ayı’nın başladığı ilk günden itibaren bütün köy halkının katıldığı iftar yemeği veriliyor. Eski Köy İlkokulu’nun bahçesinde verilen iftar yemeklerini köylü kendi cebinden karşılarken, yemeklerin masalara servisini gençler üstlenmiş durumda.

Büyük çoğunluğunu yine aynı köyde yaşayan köylülerin çoluk-çocuk bütün ev halkıyla iştirak ettiği İftar davetlerine ara sıra dışardanda davetliler katılıyor. Özkan Yemekçilik’ten Yusuf ve Yunus Usta’nın ha- marat ellerinden çıkan yemekleri, yiyenlerin tadını damağında kalıyor. Yemek duası ile biten iftarın sonunda çay servisi de yapılıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive