Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gölhisar Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü tarafından Gölhisar Meslek Yüksekokulu Konferans ve Sergi Salonunda Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında 25 Mart 2022 Cuma günü konferans ve sergi düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını Ormancılık Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özdemir Şentürk yaptı. Günün anlam ve önemini paylaşan Şentürk, 2021 yılı Temmuz – Ağustos aylarında meydana gelen orman yangınları üzerinde durdu. Bu yangınlar sonucunda ortaya çıkan tablonun ne kadar ağır olduğundan bahsederek orman yangınları ile mücadelenin daha orman yangınlarının başlamadan önce olduğunu ve orman yangınlarından sonraki aşamaların neler olduğunun altını çizdi. Dünya ve ülkemiz açısından orman yangınlarının kritik durumundan bahsederken bunun bir diğer sonucunun da iklim değişikliğini tetiklemesi olduğu bilgilerini aktararak konuşmasını sonlandırdı. 

Açılış konuşmasının ardından, Gölhisar Kaymakamı Kadir Ulusoy ve Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Konferans, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürlüğü’nden Orman Mühendisi Dr. Sultan Çelik Uysal’ın sunumları ile devam etti. Uysal sunumunda ağaçlandırma çalışmalarının geçmişten günümüze kadar geçen süredeki serüveninden bahsetti. Ardından orman yangınları sonrasında yapılan yeni ormanların kurulması noktasında yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Uysal, ilimiz ve çevresindeki orman yangınlarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaştığı sunumunda ağaçlandırmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Gölhisar Meslek Yüksekokulu Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı ve okul öğrencilerinin katılım gösterdiği konferansın kapanışında ise, etkinlik kapsamında gerçekleştirilen öğrenci sergilerine katkı sağlayan protokol üyelerine ve konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise, Ormancılık Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin “VI. Orman Rekreasyonu ve Doğa Turizmi” Dersi Uygulama Sergisi, “Gölhisar’ın Doğal Zenginliği; Gölhisar Gölü” ve Ormancılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Öztürk’ün “Gölhisar’ın Ev Sahipleri” Fotoğraf ve İllüstrasyon Sergilerinin açılışı Gölhisar Kaymakamı Kadir Ulusoy ve Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş tarafından gerçekleştirildi.

Sergi açılışlarının ardından etkinlik, Ormancılık Bölümü öğrencilerinden İbrahim Kırlı’nın yaptığı müzik dinletisi ile son buldu.