ÇevreManşetGÖL FESTİVALİYLE, BURDUR GÖLÜ’NE DİKKAT ÇEKİLİYOR

3 sene ago

Burdur Belediyesi’nin festival geleneği yeni dönemde Burdur Gölü Festivali etkinlikleriyle sürdürülüyor.

Çetin Bozcu döneminde İnsuyu’nda başlayan festival geleneği

1980’den önce Burdur Belediyesi’nce Çetin Bozcu’nun belediye başkanlığı döneminde 1979 yılında İnsuyu’nda başlayan, Nurhan Çiftçibaşı zamanında süren Festivaller, Armağan İlci’nin başkanlığında şehir merkezine kaydırılmış, Kültür-Sanat Şenliklerine dönüştürülmüştü… 2000’li yıllarda Ahmet Nejdet İlgün’ün başkanlığında Kültür-Sanat Şenliklerine sportif aktiviteler, turnuvalar da eklenmişti. Yakın dönemde ise Sebahattin Akkaya’nın başkanlığında Burdur Belediyesi’nin şenlik etkinliklerinde ‘İnsuyu’ teması yeniden öne çıkarılarak, ‘İnsuyu Kültür-Sanat-Spor’ etkinlikleri adı altında hem İnsuyu’nda hem şehir merkezinde 2004-2014 yılları arasında çeşitli aktiviteler düzenlendi. 2014 yerel seçimlerinden sonra iş başına gelen Ali Orkun Ercengiz başkanlığındaki yeni Belediye yönetimi ise, Festival etkinliklerinin ana temasını, çerçevesini ‘Burdur Gölü’ olarak belirledi. Burdur Gölü Festivali ile çekilme, kuruma tehdidi altında olan Burdur Gölü’ne dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen,  14 Eylül 2017 Perşembe günü açılış programıyla start alan Göl Festivalinin geleneksel kortej yürüyüşüne 300 metrelik Türk bayrağı ile Atatürk bayrağı damgasını vurdu.

Göl Festivali başladı

Kuruyan Burdur Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Göl Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşünde 300 metrelik Atatürk ve Türk Bayrağı omuzlarda taşındı.

Burdur Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Göl Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı. Burdur Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festival kapsamında Köprübaşı Kavşağından Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe; Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz, CHP İl Başkanı Barış Ayten, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Serdar Başgül ve Hasan Duygulu, belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş için hazırlanan 300 metrelik Atatürk ve Türk Bayrağı yürüyüş boyunca omuzlarda taşındı. İzmir Marşı eşiliğinde gerçekleşen yürüyüşte Atatürk ve Türk Bayrağı Cumhuriyet Meydanı etrafını sardı.

Göl Festivalinin açılışında bir konuşma yapan Başkan Ercengiz, “Bu yıl 4’üncüsünü düzenleyecek olduğumuz Göl Festivalinde birbirinden farklı etkinliklerimiz, dikkat çekici çalışmalarımız ve kuruyan Burdur Gölü’nün çığlığına ses olacak bir takım çalışmalarımız olacak. Neden, göl festivali dedik, çünkü; 1971 yılından sonra Burdur Gölünde yapılan sürekli analitik anlamda yapılan ölçümler neticesinde hacminin yüzde 40’ını kaybetmiş, düşey eksende de 18 metre azalmış Burdur Gölünün kurumasının önüne geçilmesi için bu sesi, bu çığlığı bir yerlere duyurmamız gerekiyordu. Burdur Gölü ile Burdur Halkını buluşturmak, yeniden barıştırmak istedik ve Burdur Belediyesi olarak yaptığımız çalışmaların büyük bir bölümünü de Burdur Gölü havzasında ve çevresinde yapmaya çalıştık” dedi.

Başkan Ercengiz, “Göl yoksa Burdur yok demiştik, göl yoksa Burdur gerçekten yok, şimdi şu anda bu esen rüzgarlarda konfetiler değil, kuruyan Burdur Gölünün tabanında birikmiş kükürt ve az miktardaki arsenik tozunu göreceksiniz, eğer bunun önlemi alınmazsa, önümüzdeki süreçte, ekolojik döngünün dengesi olan Burdur Gölü, maalesef belki de hiç istemediğimiz şekilde birçok dolaşım hastalıklarının, solunum hastalıklarının ve kanserin temel nedeni olacaktır. Burdur Gölü kurursa artan tuzluluk ve neticesinde o göldeki oksijen azalmasına bağlı, geçmiş dönemlerde gördüğümüz alg patlamaları daha sık neticelerle karşımıza çıkacak. Burdur Gölü çevresindeki birçok endemik bitki türünün kaybolduğunu göreceğiz. Burdur Gölünün yıllık 300 milyon metreküp suya ihtiyacı var. Bu sessiz çığlık kulaklarımızı sağır etmeden, son yaşayan canlı Burdur Gölünü terk etmeden, göçmen su kuşlarının Burdur Gölü üzerinden pas geçmesinin önüne geçilmesi için öngörülen ne varsa bir an evvel hayata geçirilmelidir. Bizler yarına emanet bırakabilmek için, bize miras bırakılmış Burdur Gölü için gerekli adımları küçük küçük değil, büyük ve yerden ses çıkartırcasına atmamız gerekir” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive