Burdur Gölü’nün son yıllarda hızlı bir şekilde çekilmesiyle iskeleye yanaşamayan gezi teknesi üç yıldır açıkta bekliyor.

Burdur Gölü’nde 2013 yılında faaliyete geçen 48 kişilik gezi teknesi gölün hızlı bir şekilde çekilmesi ve iskeleye yanaşamaması nedeniyle üç yıldır açıkta bekliyor.

Tekne işletmecisi Eşref Topuklama (43) “Bu tekneyi biz 8 yıl önce getirdik. Bir hevesti, bir hayaldi Burdur’a bir katkıydı. Tekneyi çalıştırmaya başladık. Gayet güzeldi. Burdur halkı iyi yaklaştı ama kürsel ısınmanın etkisiyle, ama bilinçsiz sulamayla hepimizin bildiği gibi Burdur Gölü çekiliyor. Göl çekildikçe bizim iskele sorunumuz oluştu.” dedi.

İskele sorunu oluşunca gerekli mercilere ulaşmaya çalıştıklarını belirten Topuklama şunları söyledi; ” ama gerekli mercilerden umduğumuzu bulamadık. Gördüğünüz gibi şu anda gölden 3 metre yüksekteyiz. Çalışmadıkça bizim teknemzi burada harap oluyor. Ondan dolayı tekneyi satışa çıkardık.”

İskelenin uzatılması durumunda teknenin yeniden çalışabileceğini kaydeden Topuklama “Benim teknemin teknik olarak 1 metre 20 cm suda yürür. İskele uzatılırsa bu tekne her türlü çalışır” diye konuştu.

Burdur Gölü’nde ilk defa gezi teknesi çalıştığını kaydeden Topuklama, “8 yıl önce teknemiz çalışmaya başladığında hafta içi 1-2 tur hafta sonu 5-6 tur atıyorduk. Bu da bizi kurtarıyordu. Burdur halkı da memnun oluyordu. Burdur’a dışarıdan misafirleri geldiği zaman bana ” Eşref iyi ki tekneyi getirdin. Gidecek hiçbir yer yoktu. Misafirlerimizi tekneyle gezdiriyoruz” diyorlardı. Burdur’un reklamı açısından benim teknem bir katkı sağlıyordu. Tekne geldikten sonra plajımız canlandı. Çalışmayınca şu anda benim teknem kuş yuvası oldu, kırlangıçların yuvası oldu” diye konuştu.  

Göl de kendilerinden önce gezi teknesi olmadığını anlatan Topuklama “bende bunun hayaliyle, göl kenarına geldiğimde ‘neden bu gölde bir tekne yok’ diyordum. Beyşehir Gölü’ne gidiyorum, diğer göllere gidiyorum 3-4 tekne var. Bizim gölümüzde yoktu. Bu benim çocukluk hayalimdi. Başardım ama devamını getiremedik. Altyapı olmayınca şu anda gördüğünüz gibi atıl durumda. Teknede evlilik teklifi, after partiler, doğum günü partileri, yemek organizasyonlarının yer aldığı çok güzel geziler yaptık. Burdur’daki fotoğrafçıların vitrinlerine bakarsanız benim teknemi görebilirsiniz Gelin damat çekimlerinde. Burdur Gölü’ne güzel bir renk katmıştık. Ama şu anki durum üzüntü verici” diye konuştu.

Maddi manevi hayatımı verdim ben bu tekneye diyen Topuklama “Burdur’u sevdiğim için, Burdur için böyle bir yatırım yaptım. O zamanki bu tekneye yaptığım masrafı başka bir şeye yatırsaydım daha farklı olurdum. Aldığımda komple revizyon yaptırdım. Bu tekneye hayatımı verdim arkamızda duran hiçbir merci olmadı. Bu yüzden satışa çıkardık” ifadelerini kullandı.