EkonomiManşetSiyasetGöker, elektrik faturalarını Meclis gündemine taşıdı

1 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Dr. Mehmet Göker, son günlerde vatandaşın ekonomi gündeminde en öne çıkan konulardan biri olan yüksek elektrik faturalarını Meclis gündemine taşıdı.

Elektrik faturalarına yansıyan artışları hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez’in cevaplamasını isteyen Göker, “Elektrik faturalarındaki artışlar ve şişkin faturalar vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirmiştir. Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir ” ifadelerine yer verdi.

Göker’in konu hakkında soru önergesi şöyle:

“Elektrik faturalarındaki artışlar ve şişkin faturalar vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirmiştir. Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir. Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir.

Sonuç olarak, 4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturası 100 lira 8 kuruştur. Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır.

Bu bilgiler ışığında;

1- Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

2- Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

3- Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

4- Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

5- Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive