ÇevreManşetGöçmen kuş gününde özgürlüğe havalandılar

5 sene ago

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliği ile Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nde doğaya iki leylek ve bir baykuş doğaya salındı.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü Burdur’da, Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’nın sorumlusu olduğu Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde  kutlandı. Burada düzenlenen etkinlikte, tedavisi tamamlanan iki leylek ve bir baykuş, doğaya salınarak özgürlüğe havalandı.

Düzenlenen etkinliğe; Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, 6. Bölge Şube Müdürleri, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca ve Burdur merkez Türk Hava Ortaokulu öğrencileri katıldı.

ÖĞRENCİLER YABAN DOMUZUNU MERAKLA İNCELEDİ

Türk Hava Kurumu öğrencileri, Karakent Köyü’nde bulunan Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavisi devam eden hayvanları inceledi. Yabani hayvanlarla yakından ilgilenen öğrencilerin dikkatini en çok yaban domuzu cezbetti. Merkezde bulunan diğer hayvanları daha önce gördüklerini ancak yaban domuzunu ilk kez yakından gördüklerini söyleyen öğrenciler, Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’dan da hayvanların nasıl iyileştirildiği ile ilgili bilgiler aldılar.

Merkezdeki incelemenin ardından, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca tedavisi tamamlanan hayvanları doğaya bıraktı.

Etkinliğin ardından gazetemize açıklama yapan Öztürk Sarıca, avcıları göçmen kuşlar konusunda daha duyarlı olmaya davet etti. Bilinçsiz avcılığa dikkat çeken Sarıca, “bu konuda bilinçlenmek gerekli. Böyle bir etkinliğin düzenleniyor olmasının, bilinçlenme açısından önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

BURDUR’DAKİ OKULLAR ÇEVRE İLLERDEN DAHA AZ GELİYOR

Lisinia’nın ziyaretçi durumu ile ilgili sorumuzu yanıtlayan Öztürk, Burdur’daki okullardan az sayıda ziyaretçi aldıklarını açıkladı. Isparta ve Denizli’nin bu konuda daha duyarlı olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Sarıca, “Maalesef Burdur’un okullar açısından ziyaretçi durumu daha zayıf. Lisinia Doğa Okulu eğitim vermesine rağmen. Denizli ve Isparta’dan ziyaretçiler daha fazla. Burdur’dan daha az öğrenci geliyor.” diyerek, Burdur’lu öğrencileri merkeze davet etti.

Programda öğrencilere köylü kadınlar tarafından saç’ta gözleme yapılarak, ayran ikram edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive