ManşetGÖÇ RAKAMLARINDA YERİMİZDE SAYIYORUZ!

4 sene ago

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerinden yararlanarak açıkladığı 2016 yılı nüfus rakamlarından sonra, TÜİK ayrıntılı demografik bilgileri açıklamaya devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı son nüfus verileri, ülke içi göç hareketleri oldu.

İllerin göç bilgilerinin ortaya konduğu bu araştırmada, illerin aldıkları ve verdikleri göçler yer alıyor. İllerin gelişimleri, ne kadar büyüdükleri hakkında referans oluşturan demografik verilerden biri olan ülke içi göç hareketleri hakkında TÜİK Antalya Bölge Müdürlüğü açıklama yaptı.

Yıllardır göç verdiğinden yakınan, özellikle de çevremizdeki komşu iller başta olmak üzere (Antalya, Denizli ve Isparta) büyük şehirlere (İstanbul, İzmir, Ankara) göç dolayısıyla yeterince gelişemediğinin dile getirildiği, hep konuşulduğu Burdur’da 2016 yılı göç rakamları da pek iç açıcı değil.

Burdur 2016 yılı içersinde il genelinde toplam 12 bin 337 göç alırken, 11 bin 059 kişi de ilimizden göç ederek, ikametini gittikleri illere aldırdı. Yani; ilimizde 1278 kişinin göç alma hareketine olumlu katkısı oldu. Burdur en fazla göçü 3 bin 207 kişi ile Antalya’dan, 959 kişi ile Isparta’dan, 944 kişi ile Denizli’den etrafındaki komşu illerden aldı. Burdur’da net göç hızı binde 4 oranında gerçekleşti.

Kodlama : SadeMedia Interactive