EkonomiManşetGiyim ve ayakkabı’da fiyat artışları Burdur’a da yansıdı

4 sene ago

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Haziran 2016 tarihinde açıkladığı son enflasyon (tüketici fiyat endeksi TÜFE) rakamlarında en öne çıkan verilerden biri de giyim, ayakkabı ve gıda fiyatlarında yaşanan artış idi…

Mayıs ayında % 0, 58 oranındaki fiyat artışının ilimizdeki yansımalarını yerinde görmek için sahaya inen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, geçen aya göre % 8,04 artış gösteren giyim ve ayakkabı esnafı ile gıda satışı yapan işletmelerin nabzını tuttu.

TÜİK’in enflasyon araştırmasında ortaya koyduğu sonuçlar, Burdur’a da aynen yansımış durumda… Burdur’daki giyimciler, ayakkabıcılar fiyat artışını doğruluyor. Zamların en büyük nedeni, kurlarda yaşanan hareketlilik, özellikle dolar’da yaşanan artışlar giyim ve ayakkabı sektörüne iç pazarda fiyat artışı olarak geri dönüyor.

İşte; Muhabirimiz Eryılmaz’ın esnaflarla yaptığı görüşmeler;

Dilek Kundura İşletmecisi Dilek Kırık ve Turuncu Ayakkabı Mağazası İşletmecisi Başak Göktürk: “Ayakkabıların ham maddesi dolar bazında alındığı için ayakkabı fiyatlarında bu ay yükselmeler var. Dolar yükseldikçe ayakkabı fiyatları da yükselir. TÜİK’in verilerinde olduğu gibi ayakkabı fiyatları geçtiğimiz aylara oranla oldukça yüksek” dedi.

Çiçek Giyim İşletmecisi Halil Çiçek ve Şahin Tuhafiye İşletmecisi Selahattin Şahin; “Bazı kıyafetlerde fiyatlar aynı, yükselme yok. Ama bazı kıyafetlerde de yükselmeler oldukça fazla. Kıyafet işi borsa gibidir. Üretim fazlalaşınca fiyat düşer, üretim azalınca fiyat artar. Şu anda üretim az ve fiyatlar yüksek. Üreticiler az üretip fiyatı yükselterek kâr etmek istiyorlar. Bir de kumaşların yurt dışından gelmesi de fiyat yükselişlerini etkiliyor” şeklinde konuştular.

Pazarcı esnafı Zehra Ocak, Ufuk Kalyan ve Osman Aksel; ise; “şu an yerli sebze ve meyve üretimi çok fazla. İhracat ise yok. İhracat olmayınca üretilen sebze ve meyveler yurt içinde satılmaya çalışılıyor. Hem üretim fazla hem de alıcı olmadığı için sebze ve meyve fiyatlarında çok fazla düşüş var. Geçtiğimiz aylarda kg. 4-5 TL den sattığımız sebzeler bu ay 1 TL’den satılıyor” dediler.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive