GenelGündemManşetGİRİT depremleri sonrası, Ahmet Ercan yine uyardı! (Burdur’da var)

3 hafta ago

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Girit’te peş peşe meydana gelen depremler sonrasında, içerisinde Burdur’un da yer aldığı  5 ilimizi uyardı.

GÜNEY EGE DALMA BATMA KUŞAĞI; Fethiye, Çameli üzerinden Denizli, Burdur, Isparta, Göller Bölgesi 

(Muğla, Aydın, Antalya, Burdur ve Isparta illeri)

Ünlü deprem uzmanı Ercan, Türkiye’deki olası bir deprem beklentisinde yine Göller Bölgesi’ne dikkat çekti. Girit’in Güney Ege kuşağında olduğunu hatırlatan Ercan, “Güney Ege dalma batma kuşağının uzantısının karadaki devamı Fethiye, Çameli üzerinden Denizli, Burdur, Isparta, Göller Bölgesine kadar gidiyor. Bütün bu saydığım yerler deprem çekincesi altında. İrili ufaklı devam edecek. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalı” ikazında bulundu. 

2 Mayıs 2020 Cumartesi tarihinde öğleden sonra Akdeniz’de Girit açıklarında 6.4 ve 5.2 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem sonrası Akdeniz bölgesinde yaşayanlar da da bir korku oluştu. Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan,  Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta’da yaşayanları uyardı ve bölgede olan yerküre hareketliliği hakkında Sözcü’ye konuştu.

Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi:

AFRİKA ANA KARASI TÜRKİYE KANADINI GERMEYE BAŞLADI

“Ege bölgesindeki dalma batma kuşağı çok etkin. Son 4 yıldır sürekli konuşuyoruz, Afrika ana karasının Ege Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi altına dalış hızı yılda 3-4 santimetre iken şu anda bu 6-8 santimetreye kadar vardı. Yani Afrika’nın kuzeye doğru toslama hızı arttı. Bunun artması gerek Ege Denizi bölgesini, gerekse Mora Yarımadası ve Adriyatik’i ve gerekse Girit, Türkiye kanadını germeye başladı.

2020-2022 ANADOLU’DA DEPREMLER YILI OLACAK

2018’de yaptığım açıklamada 2020-2022 yılları burada ve Anadolu’da depremler yılı olacak demiştim. Depremler siyasi sınır tanımaz.

MUĞLA, ANTALYA, AYDIN, BURDUR, ISPARTA HAZIRLIKLI OLSUN

Girit, Yunan sınırlarında demek yanlıştır. Siyasi olarak bizim dışımızda olsa da bu Güney Ege dalma batma kuşağının uzantısının karadaki devamı Fethiye, Çameli üzerinden Denizli, Burdur, Isparta Göller Bölgesine kadar gidiyor. Bütün bu saydığım yerler deprem çekincesi altında. İrili ufaklı devam edecek. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmakta yarar var.”

Kodlama : SadeMedia Interactive