EkonomiGündemİlçeManşetGirdi maliyetlerinden yakınıyor! ÇİFTÇİMİZ DERTLİ!

1 sene ago

Ülkemizde ve ilimizde son günlerde tarım sektörü, üretim, üreticinin yaşadığı sıkıntılar ekonomi gündeminin en öncelikli konu başlıkları arasında… Her gün medyada ve diğer iletişim mecralarında tarımla, çiftçilerin sorunlarıyla ilgili haberlere rastlamak mümkün…

Türkiye’de ve Burdur’da üreticinin yaşadığı sorunları, tarım sektöründeki temel, yapısal problemleri, sahada, tarlada, pazar yerlerinde net bir şekilde görmek de mümkün…

Burdur’un en önde gelen tanıtım değerlerinden biri olan, köylünün nab- zının attığı Salı Pazarı’nda üretici dertli! Dün sahada çiftçilerin, pazar esnafının sorunlarını gözlemleyen Muhabirlerimiz, satıcılarla görüştü. Çiftçinin en büyük sorunu; “sürekli artan girdi maliyetleri.”

Kazançlarının, masrafları karşılamadığından yakınan üreticiler, tarım sektörünün acil sorunlarına çözüm bulunması beklentisi taşıyor.

Şehrimizde Salı Pazarı ve çeşitli semtlerde pazarcılık ve aynı zamanda çiftçilik yapan 58 yaşındaki Hasan Ali Özcan ürettiğinin karşılığını alamadığını kazancının masraflarını son zamanlarda karşılamadığını gazetemiz Yeni Gün’de dile getirdi.

Dünya üzerinde en güncel tahminlere göre 7,44 milyar insan yaşamakta…  Dünya üzerinde her gün 7,44 milyar insanın besin ve beslenme ihtiyaçları var. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne ihtiyacı olan beslenmeyi ilk çiftçilik yaparak karşılamış…

Çiftçilik demek; üretim demektir. Çiftçilik demek beslenmek, yaşamak, var olmak demektir… Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de söylediği gibi; ‘‘Milli ekonominin temeli tarımdır.’’

Bizlerde bu sözden yola çıkarak çiftçinin ne demek olduğunu ürettiğimizi tüketmenin ne demek olduğunu top- lum bilinci haline getirmeliyiz. Ancak ne yazık ki; son yıllarda ülkemizde tarımın mimari olan çiftçilerimiz, üretimin kaynağı olan tarım emekçilerimiz hak ettikleri değeri göremiyor!..

Üretmeden, tüketmenin bir toplumu nasıl köleleştireceğini okullarda ders olarak öğretmeliyiz çocuklarımıza. Muasır medeniyetlere ulaşmak ülkemizin temel amacı olmalı ancak muasır medeniyetlere bağımlı tarlasını satmış toprağını terk etmiş bir toplum ülkemizin sonu olacağını unutmamalıyız. Zira muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak hedefinden şaşıp muasır medeniyetlere bağımlı hale dönüştüğümüz gün faturası hem toplumumuz için hem de üretimin mimari çiftçilerimiz için ağır olacak!..

Bugün ne yazık ki tarlalara gitti- ğimizde üretimin azaldığını, çiftçilerle konuştuğumuzda azaltmak zorunda kaldıklarını söylemekteler!… Çiftçiler; üretimden kaçışı, artan girdi masraflarına bağlıyor…

Burdur‘da da çiftçinin yaşadığı sorunlar, ülke genelindeki üreticilerin bir benzeri. Dün Salı Pazarı’nda ve çeşitli semtlerde pazarcılık ve aynı zamanda çiftçilik yapan 58 yaşındaki Hasan Ali Özcan ürettiğinin karşılığını alamadığını kazancının masraflarını son zamanlarda karşılamadığını Yeni Gün’e dile getirdi.

Gazetemize konuşan Özcan şunları söyledi: ‘‘46 yıldır hem üretiyorum hem satıyorum. Ancak son zamanlarda girdi masraflarımız çok arttı. Tarladan mahsul kaldırma masrafım arttı kaldırdığım mahsulden kazancım düştü. Bu bağlamda bazı aylar cebimden dahi yesem tarlam boş kalmasın diyerek ekiyorum. Mazotun artan fiyatı bankaların yükselen faizleri belimizi büktü. Kazancım çok düşük olduğu aylarda bankalara borçlandım ve hale banka borcu ödemek zorundayım.

Şu anda sivribiberi 5,6 TL’den satıyorum fiyatları biraz yüksek ancak yakın bir zamanda tarlamdan kendi ektiğim ürettiğim biberin mahsulü kaldıracağım fiyatı o zaman biraz daha düşer benim mahsulü kaldırma masrafım ise hiçbir zaman düşmüyor sürekli artıyor.

2,3 ay önce tanesi 6,7 TL olan kıvırcık marulun şuan da tanesi 1.25 TL bu kıvırcığın 2,3 ay önce bana geliş masrafı ile bugün ki geliş masrafı aynı aksine o günden bugüne mazot fiyatları tekrar arttı ancak ürün çoğaldığı için fiyatları 1.25 TL’ye kadar düştü ben halkımıza ucuz satmaktan mutlu oluyorum, lakin hem üretim yaptığım hem satışını yaptığım halde geçinmekte zorluk yaşadığım için üzülüyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive