Gıda Komitesi tarafından belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı, Ulusal Süt Konseyi tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Gıda Komitesi’nin dün akşamki toplantısında belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı, Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından kamuoyuna deklare edildi.

USK, Nisan 2021 sonuna kadar çiğ süt tavsiye fiyatını 2,80 kuruş olarak belirledi. Litre başına da 30 kuruş destek açıklandı. Gıda Komitesi süt/yem paritesinde 1,3 seviyesini baz aldı. Söz konusu referans fiyat minimum yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranına sahip çiğ süt için geçerli olacak.

Yeni tavsiye fiyatı, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Üreticilere Eylül primi 40 kuruş olarak ödenecek ancak Ekim 2020-Nisan 2021 arasındaki dönemde prim miktarı düşürülerek 30 kuruş olarak ödenecek.

Hatırlanacağı üzere USK tarafından açıklanan litre başına çiğ süt tavsiye fiyatı son 13 aydır 2,30 TL seviyesindeydi. Aynı dönemde üreticinin yem maliyetleri yüzde 60 oranında artmıştı.

Öte yandan, USK yönetimi toplantıda çiğ süt tavsiye fiyatının Gıda Komitesi tarafından belirlenmesi konusundaki rahatsızlığını dile getirdi. Çiğ süt referans fiyatının USK çatısı altındaki paydaşların ortak görüş ve kararına istinaden belirlenmesi gerektiğinin altı çizildi.