Türkiye’de ekonomi gündeminde son zamanlarda en öne çıkan, tartışılan konu başlığı “enflasyon.” Hatta pek çok otoriteye, uzman isme göre; Türkiye’de 2021 yılı içerisinde ekonominin geleceğini enflasyon rakamları, enflasyonla mücadele belirleyecek.

2018 yılı Ağustos ayında dolar fiyatlarında yaşanan artış, döviz krizi ile birlikte, ülkemizde enflasyon, fiyat artışları da hareketlenmeye başlamış, döviz’deki maliyet artışları, hemen hemen bütün sektörlerde etiket, satış fiyatlarına zam olarak yansımıştı… Döviz kuru’ndaki sıkıntıların ardından bu kez de 2020 yılı içerisinde tüm dünya ile birlikte küresel bir krize, pandemi sorununa yakalanan Türk ekonomisinde, “yüksek enflasyon” en önemli sorunlardan biri haline geldi.

TÜİK’in önceki gün açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; Türkiye’de yıllık enflasyon %14,60. TÜFE olarak bilinen tüketici fiyatt endeksi’nde Aralık 2020’de aylık yüzde 1,25 oranında artış yaşandı.

Ülkemizde, bölgemiz ve ilimizde enflasyon bahsi açıldığında, en çok konuşulan konuların başını “gıda fiyatları, gıda enflasyonu” çekiyor. Özellikle salgın sürecinden bu yana Türkiye’de enflasyon rakamları konuşulduğunda, en çok gıda rakamları, sürekli artış gösteren gıda fiyatları öne çıkıyor. Yükselen enflasyonu, tetikleyen en önemli faktörlerden biri olarak, gıda fiyatları, gıda enflasyonu gösteriliyor. TÜİK’in son güncel verilerine göre, Türkiye’de gıda enflasyonu % 21 düzeyinde..

TÜİK’in genel enflasyon rakamları kadar, açıklanan gıda enflasyonu rakamları da çok tartışılıyor. Pek çok uzmana, çarşı – pazar fiyatlarına göre; Türkiye’de gıda enflasyonu % 20’lerin çok üzerinde. Gıda’da artışların % 35 ila % 40 arasında seyrettiği, gıda fiyatlarının bu bant arasında arttığı kabul görüyor.

Birleşik İş’in gıda enflasyonu araştırması

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) AR-GE birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden fiyatlarını her ay düzenli olarak derlediği ve en fazla tüketilen 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Ekim ayı sonuçları da açıklandı.

Araştırmaya göre söz konusu sepet için harcanan miktar ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 09.5 oranında azalırken son bir yıllık dönemde ise yüzde 36,9 oranında artış kaydetti.

SEBZE HARCAMALARI YÜZDE 17,5 YÜKSELDİ

Ekim’de, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre, makarna fiyatlarına bağlı olarak yüzde 0,1 oranında azalış yaşanırken, et-balık harcamalarında yüzde 0,5 oranında artış oldu.

Ekim’de süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 3,1 oranında artarken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 2 oranında yükseliş kaydedildi. Meyve harcamalarının yüzde 12,7 oranında arttığı eylül ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 17,5 oranında yükseliş yaşandı.

SÜT, SÜT ÜRÜNLERİ VE YUMURTA BİR YILDA YÜZDE 33.4 ARTTI

Gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre (ekim 2018) ise yüzde 36,9 oranında artış yaşandı. Son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 16,2, et-balık fiyatlarında 4,3, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 33,4 oranında artış kaydedildi. Bir yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 15 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 78.7 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 68,2 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları yüzde 10,4 diğer gıda fiyatları ise yüzde 41,3 oranında arttı.

Burdur’da da gıda enflasyonunu mercek altına alan Yeni Gün, Salı günleri Uzay Çatı altına kurulan Halk Pazarı’nda gıda fiyatları üzerine bir araştırma yaptı. Geçen yılın 2020 ilk pazar fiyatları ile dün kurulan 2021 Burdur Salı Pazarı’ndaki ürünler arasındaki farkları, fiyat değişikliklerini incelediğimizde pek çok üraünde %25’den başlayan farklılıkları olduğunu görüyoruz.

YENİ GÜN, BURDUR SALI PAZARI’NDA

Yeni yılın ilk pazarı’nda, dünSalı Pazarı’nın nabzını tutan Muhabirimiz M. Fatih Başcı’nın oluşturduğu fiyat listesi, Burdur’da da gıda fiyatlarının artış eğiliminde olduğu net bir şekilde görülüyor. Geçen yıla pek çok ürün en az % 25 oranında artış gösterirken, mantar en çok artan sebze. Geçen yıl 12 lira olan matarın 1 kilogram fiyatı, 20 TL’ye ulaştı. Son günlerin en çok konuşulan gıdası, yumurta en çok fiyatı artan ürünlerden biri olurken, pazar’da fiyat şampiyonu yine sarımsak oldu. Geçen yıl 45 TL’ye satılan sarımsak’ın kilo fiyatı, bu yıl 10 TL düşerek 35 lira’ya inmesine rağmen, sarımsak Salı Pazarı’ndaki en pahali ürün olma ünvanını koruyor.

Muhabirimiz M. Fatih Başcı, yeni yılda ilk Salı Pazarı’nın nabzını tuttu

Burdur’da yeni yılın ilk Salı Pazarı dün kuruldu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan 80 saatlik yılbaşı kısıtlamasının ardından yeni yıla girmemiz ile birlikte Uzay Çatı altına kurulan Salı Pazarı’nda, pazarcı esnafı 2021 yılının ilk tezgahını kurdu.

Yağmur nedeniyle sakin olan 2021’in ilk Salı Pazarı’nda, geçtiğimiz yılın (2020) ilk pazarına göre bazı ürünlerin fiyatlarının yükseldiği görüldü.

Pazarcı esnafları, “Geçtiğimiz hafta hem yıl başı hem de 80 saatlik uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle en kalabalık pazarlardan birini yaşadık, memnun kaldık. Kısıtlama sonrasında da yılın ilk pazarı geçtiğimiz hafta kadar yoğun değil. Yağmur’dan dolayı da vatandaşlar gelemedi. Ama umuyoruz ki pazarlar hep kalabalık olsun” ifadelerini kullanırken yağmura aldırış etmeyip alış-veriş yapmak için pazara gelen vatandaşlar ise pazardaki ürünlerin pahalılığından yakındı.

Gazetemiz Muhabiri Muhammet Fatih Başcı, yeni yılın ilk pazarındaki meyve, sebze fiyatları ile geçtiğimiz yılın ilk pazarındaki fiyatları karşılaştırdı.