Burdur’da Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında önceki gün Cumhuriyet Meydanı’na gezici kütüphane kuruldu.

Kitap almak için gezici kütüphaneye gelen İsmail Korkmaz kitap okumaları konusunda gençlere tavsiyelerde bulunurken “İnternetin değeri başka, kitabın değeri başka. Kitap internetten daha değerli. Kütüphanelere ve kitaplara daha çok değer versinler.” dedi.

Farkındalık oluşturulmak için kurulan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ait Gezici Kütüphane, dün gün boyu her yaştan vatandaşlara hizmet verdi. İçinde dünya klasiklerinden hikayeler ve romanlar ile tarih, fen ve sosyal bilimler kitapları, dergi, çocuk kitapları gibi birçok kitap bulunan Gezici Kütüphane’ye Burdurlu vatandaşlar da ilgi gösterdi.

“Kitap internetten daha değerli”

Kitap almak için Gezici Kütüphaneye gelen 58 yaşındaki İsmail Korkmaz, “Kütüphane demek bence insanların bilgi geçmişini ve geleceklerini tanıması, boş vakitlerini değerlendirmesi, bilgi edinmesi demek. Kütüphane her şey demek. Kütüphane insanın gelişmesini de sağlıyor. Pandemi dönemi ile birlikte halkımızın evde boş vakitleri de arttı. Halkımızın boş vakitlerini değerlendirmesi açısından  da kitap okumak çok iyi oluyor. Ben kendim sürekli kitap okuyorum. 15 günde 3 kitap bitiyorum ve kütüphaneden yenisini alıyorum. Bu tarz farkındalıkların, etkinliklerin sürekli hale gelmesini isterim. Gençlere de tavsiyem internetin değeri başka, kitabın değeri başka. Kitap internetten daha değerli. Kütüphanelere ve kitaplara daha çok değer versinler.” diye konuştu.

“Geleceğimiz için kitap okumalıyız”

Kitap okumanın önemine vurgu yapan Ayşe Nur Taş’da; “Kitap okumak çok önemli. Hayal dünyası için, cümle kurabilmesi için, geleceğimiz için kitap okumalıyız. Hayatımızdaki her şeyi kitaplarda bulabiliriz. Herkes kitap okumalı. Günde en az 5 sayfa bile kitap okusak yararlı olabileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı