ÇevreGündemManşetGenel Müdür Kahraman: “SALDA’DA FAALİYETLER DURDURULDU”

1 ay ago
Burdur Salda’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, sosyal medyada iki gündür paylaşılan görüntülerle ilgili olarak ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Sosyal medyada Salda Gölü’nde Beyaz Adalar kısmından kum alındığı şeklinde paylaşılan videolarla ilgili olarak Salda Gölü kenarında Kahraman, 14 Nisan 2020 Salı günü, gazetecilere açıklama yaptı.
Kahraman, sosyal medyada Salda Gölü ile ilgili bazı görüntülerin paylaşılması üzerine bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla bölgeye geldiğini söyledi.
Kahraman “alanda inceleme yaparak tüm faaliyetleri durdurduk. Gerekli idari tahkikat ve soruşturmaları başlattık. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bildiğiniz gibi bir yıldır
Salda Gölü çevresinde bir düzenleme projesi yürütüyoruz. Salda Gölümüz yıllık 1,5 milyon ziyaretçi alan Türkiye’nin gözbebeği turizm destinasyonlarımızdan. Fakat gelişigüzel bir kullanım vardı. Araçlar gölün dibine kadar giriyordu.

Ayrıca burada derme çatma konteynırlar, çadırlar, barakalar, bungalovlar vardı. Bunların hepsini kaldırdık. Gölden 500-600 metre mesafeye çektiğimiz bariyerlerle araçların buraya girişini engelledik. Çöplerin toplanması için konteynerler yerleştirildi,Vidanjörler bakanlığımız tarafından verildi.Burada hem yerel kaynaklar, hem valilikle birlikte bu işi bir yıldır çok hassas bir şekilde yürütüyoruz. Burayı Özel Çevre Koruma  Bölgesi ilan ettik. Çevredeki madenlerle ilgili baskılar, aynı zamanda bir takım kamu projelerinde göle zararları düşünülerek durduruldu. Bu çerçevede bu kadar hassas bir süreç yürütürken yapmakta olduğumuz günübirlik kullanımları, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak günübirlik kullanımları oluşturacakken hiç bir şekilde proje kapsamında olmamasına rağmen böyle bir izinsiz müdahale ile karşılaştık. Sayın Bakanımızın direktifleri doğrultusunda gerekli yasal işlem başlatıldı ve Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Bundan sonraki süreçtede bizzat sayın Bakanımızın talimatları çerçevesinde burayı 7/24 izleyecek bir mekanizma kuracağız. Bütün vatandaşlarımız şeffaf bir şekilde görebilecekler. Buradaki sürecin her adımı şeffaf bir şekilde yürütmeye çalışacağız. Buradaki süreçte izinsiz bir müdahale ile karşılaşıldı. Yapılan yer plajdan, kıyıdan 800-900 metre geridedir. Buna rağmen bizim bunu tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede biz de gerekli işlemleri başlattık ancak bazı iddialar çerçevesinde plajdan kum alındığı iddiası var. Bu söz konusu değildir. Burada otopark olarak kullanılan alandan bir miktar kum alınması söz konusu olmuştur tesviye maksatlı olarak. Burayı da biz düzeltip eski haline getiriyoruz.” diye konuştu.

Bilim Kurulu oluşturacağız

‘Bundan sonraki süreçte Bilim Kurulu oluşturacağız’ diyen Kahraman “Teknik uzmanlardan oluşan bilimsel bir kurul oluşturacağız. Bu kurul ile buradaki projeleri tekrar masaya yatıracağız. Çevre projelerimizin tamamında bu kurul bize destek verecek.

Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı sigara içilmesi, şampuan, sabun kullanılması gibi hususlar yasaklandı. Gölün kenarında çadır kurulması, piknik yapılması, yiyecek içecek getirilmesi gibi hususlar yasaklandı. Şimdi biz burada hassas bir süreç yürütmeye çalışıyoruz. Yine ülkemizin önde gelen STK’ları ile biyoçeşitlilik çalışması yürütüyoruz. Biyoçeşitlilik çalışması ile beraber burada alacağımız kademeli tedbirlerde ortaya çıkacak. Gerekirse göle, kumsala zarar veren bir kullanım varsa onlarında önümüzdeki dönemde önünü kesecek bir takım adımlar atacağız ve bunun da her adımını kamuoyu ve basınla paylaşacağız.” açıklamasında bulundu.

Yetkisiz müdahaleyi, yüklenici firma yapmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratı Kahraman; “Yüklenici firma proje kapsamında olmayan ve kendi projesinin kapsamının dışında olan bir iş yapıyor, özellikle buraya kesinlikle iş makinası sokulmaması talimatı verilmesine rağmen izinsiz bir iş yapıyor” dedi.

7/24 izleme

Yeşilova Kaymakamlığı, Burdur Valiliği, Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile kamera sistemi kuracağız. Kameralar sistemi ile giriş çıkışları buradan alacağız ve aynı zamanda internet ortamında paylaşacağız. Herkes evinden de kendisi onları görebilecek.

İhalenin iptali

İhaleyi veren kurumun yükleniciyle ilgili durumu değerlendireceğini söyleyen Kahraman “Çevre Kanunu kapsamında bir cezai durum sözkonusu. Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında suç duyusurus sözkonusudur. İhmali olan personelle ilgili idari işlem yapacağız.” ifadelerini sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive